Türkçe Günlükleri 7

19 Şubat Salı

Cumhuriyet gazetesinde Afşar Timuçin Dil Bilinci Önemlidir başlıklı bir yazı kaleme almış. Dil hakkında söylediklerine genel olarak katılmamak mümkün değil fakat sayın Timuçin, tam sınırlarını çizmediği bir grup dil uzmanını ağır bir şekilde eleştiriyor. Bu dil uzmanları daha doğrusu dil uzmanı geçinen bu kimseler dilin bozulmasından yakınan insanlarmış. Korkmaya gerek yokmuş, dil bozulmazmış. Yaşayan bir organizma olduğu için yeni bir şekil alır, halk tarafından farklı bir noktaya taşınırmış. Bütün bunlar iyi güzel de dilin bozulmasından yakınan insanların ne dediklerini de açıkça yazsa sonra bu iddialara cevaplar verse daha iyi olurmuş. Sayın Timuçin, sadece alaylı dilcilerin büyük harfin ve noktalama işaretlerinin kullanımı gibi lüzumsuz kurallara dikkat çektiğini söylüyor. Peki bunlar önemsiz şeyler midir? Dilin güzel kullanımı için noktalama çok önemlidir. Ataç’ın yazılarını okuyunuz, noktalamanın ne kadar mühim olduğunu net bir şekilde göreceksiniz.

Sonra, halkın yaratma gücüne bu kadar güvenmek doğru mu? Halkta dil bilinci ve gramer bilgisi yoksa ne olacak? Hatalı kullanımlar için de yaratıcılık diyeceğiz? Bağlaç de ile lokatif eki +DA‘nın imlasının hatalı kullanımını hoş göremeyiz.

Sayın Timuçin düşüncenin dilden daha önemli olduğunu da söylemiş. Sonuna kadar katılıyorum. Fakat düşüncelerin doğru bir şekilde aktarılması da düşüncelerin kendisi kadar önemlidir. Bunun için dili doğru kullanmak birinci kural olmalıdır.

20 Şubat Çarşamba

Nigel Warburton’un Felsefenin Kısa Tarihi kitabını yarıladım. Bu kadar yavaş okuduğum için bana sitem etmeyin. Anlayarak okumak istiyorum. O yüzden bazı kısımları iki üç kere okuyor, önemli yerlerin altlarını çiziyor, notlar alıyorum. En son Kant’a kadar geldim. Kant’ın bilgi felsefesinin anlatıldığı kısmı iki üç defa okumama rağmen anlamadım. Daha evvel tercümedeki birkaç hataya temas etmiştim ama şimdi anlamamamın sebebi tercüme değil, konunun zorluğu. Kitabın tercümesini genel anlamda beğendim. Özellikle şimdiye kadar tesadüf ettiğim felsefe kitaplarına göre daha akıcı bir dili var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s