Türkçe Günlükleri 1

4 Ocak Cuma

Özdemir İnce, Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde mütenâkız kelimesi yerine çelişmen kelimesini kullanmış. Bu kullanımı ilk defa görüyorum. Halbuki TDK, mütenakız’a Türkçe kökenli karşılık olarak çelişkili kelimesini, Kubbealtı Lügatı ise çelişik kelimesini veriyor. +mAn gibi sadece kocaman, şişman, azman gibi birkaç örnekte görülen bir fiilden isim yapma ekinin kullanılmasını benim anlayamadığım bir hikmeti var mıdır acaba?

8 Ocak Salı

Baskın Oran’ın Agos’ta Türkçe üzerine yazdığı iki yazıyı keşfettim. Facebook ve Twitter’da da paylaştım. Birkaç ufak nokta dışında kendisiyle hemfikirim. Şimdi burada yazısında temas ettiği her hususu aktarmam mümkün değil ama yabancı kökenli kelimelerin yanlış kullanılmasından ben de Sayın Oran gibi bıktım. Bir de gazetecilikle iştigal edenlerin yabancı dil olarak sadece İngilizce bilmeleri, kendi dillerinin bile inceliklerine hâkim olmamaları zamanımızın Türkçesinin en büyük sorunu olabilir. İşte bunlardan şikayet eden Baskın Oran, “Arapça kelimelerin bu kadar yoğun olduğu bir dili konuşan insanlar nasıl olur da okullarda Arapçanın sülasi kök sistemini öğrenmezler” diye soruyor. Ben buna Farsçanın temel gramerini de ilave etmek istiyorum.

İmla konusunda da sık yapılan hatalara temas eden Oran, bu kelimelerin doğru yazılışlarını vermiş. İmla konusunda çok haklı olduğu bir konu da harf inkılabı sırasında q harfinin Türk alfabesine alınmamasının bir hata olduğu. Kaf ve kef harfleri arasında farkın yazıda mutlak suretle gösterilmesi gerekir. Ayrıca şahsen, Arapça ve Farsça kelimelerde elif, ye ve vav harflerinin karşılıklarının bir aksan ile gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Pek çok dilde böyle işaretler kullanılıyor. Mesela Fransızcada beş adet e var: e, é, è, ê, ë. Türkçede neden olmasın, üstelik ihtiyaç varken?

Baskın Oran’ın yazılarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/21673/insani-sinir-eden-turkce-rezaletleri

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/21828/turkce-rezaletlerini-konusmaya-devam

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s