Vatikan’dan Güzel Bir Yazma

IMG_2411Büyük denemeci Michel de Montaigne için seyahatname yazarı demek pek doğru olmaz ama Yol Günlüğü (Journal de Voyage) namıyla bilinen bir ruzname-seyahatnamesi vardır. Bu eser, anlaşıldığına göre neşredilmek üzere yazılmamış. Montaigne daha sonra gittiği yerleri hatırlamak için hususi notlar şeklinde yazmış. Zaten içinde Montaigne’in sıhhatine ve ilaçlarına dair pek çok not bulunuyor. Hatta bir ilaç tarifini kaybetmemek için buraya yazdığını söylüyor.

Kitap üç kısımdan müteşekkil. Birinci bölüm, Montaigne’in katibinin Fransızca kaleme aldığı kısım. İkincisi Montaigne’in İtalyanca, üçüncüsü ise yine Montaigne’in Fransızca kaleme aldığı kısım.

Ben kitap hakkındaki kısa mütalaalarımı diğer sayfama yazdım. Şimdi burada kaybolmasını istemediğim ve karilerimle paylaşmayı arzuladığım bir malumatı zikredeceğim.

Michel_de_Montaigne_1

Michel de Montaigne

Montaigne 6 Mart 1581 günü Vatikan kütüphanesini gezmiş. Kütüphanedeki heykeller ve kitaplar hakkında da bir iki sayfayı dolduracak kadar malumat yazmış. Zikrettiği kitaplar arasında Kıbrıs Kıbrıs Kraliçesi Charlotte tarafından Papa VIII. Innocentius’a hediye edilen bir yazma var. Bakın nasıl anlatıyor:

Kütüphanede bir de sanki bugün yapılmış gibi canlı ve yeni, çok güzel altın Yunan harfleriyle yazılmış bir Resullerin İşleri bulunuyor. Bu harfler kalındır ve kağıt üzerinde oylumlu ve yüksekçedir, öyle ki üzerlerinde elinizi gezdirdiğinizde, bir kalınlık fark edersiniz. Bu yazıyı kullanmayı unuttuk gibi geliyor bana.

Böylesine methettiği bu kitabı merak ettim ben de haliyle. Fransızca birkaç sayfanın yardımıyla kitabın kütüphane numarasını buldum. Daha sonra da Vatikan kütüphanesinin sayfasına girdim ve kitabı görebildim. Kitap, cildinden sırtına kadar sayfa sayfa yüksek çözünürlükle taranmış. İnternete, herkesin istifadesine sunulmuş. Çünkü Avrupa ve Amerika’da kütüphanecilik bu barbar topraklardaki gibi değil. Burada, en nadide ve güzel eserlerin muhafaza edildiği Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi’ndeki kitaplar bırakın internete koyulmayı, ilim erbabına ve sanat-perverlere bile gösterilmiyor. Binbir çile çekip ancak fahiş bir ücret karşılığında kötü çözünürlüklü fotoğraflara ulaşabilirsiniz. Bu rezil kütüphane ve kütüphanecilik hakkında yazdığım yazıyı okuyabilirsiniz. Biz şimdi Vatikan’a avdet edelim.

Efendim, bu eser yani Resullerin İşleri hakikaten Montaigne’in bahsettiği kadar güzelmiş. Tamamına buradan ulaşabilirsiniz ancak ben beğendiğim birkaç sayfayı aşağıya alıyorum.

Siz nasıl buldunuz bu eseri?

Onur Bülbül

0001 (3)

0001 (2)

0001 (1)

0001

 

 

 

Reklamlar

Vatikan’dan Güzel Bir Yazma” üzerine 3 yorum

 1. Ne güzel bulmuşsunuz Onur bey. Tarihte bu tip küçük noktaları tespit edip peşinden giderek 500 yıllık bir kitabı koymanız çok güzel gerçekten. Bu kitaba Montaigne dokunmuş ve incelemiş. Hala duruyor. Bu bana insanın nasıl gelip geçici bir şey olduğunu düşündürür hep.

  Bu arada bahsi geçen Papa VIII.Innocentius biliyorsunuz ünlü Cem Sultan’ı elinde tutan kişidir. Osmanlı tarihi bölümünde yazmıştım. Para karşılığı elinde tutmuş fakat Fransa kralı bu esirin orada kalmasını kabul etmemiş ve yanına almış. Yolda ne yazık ki yine yeni Papa tarafından zehirlenip öldürülüyor.

  Bunun dışında o çok ünlü engizisyon mahkemeleri, katolik inançta bağnazlık ve iğrenç döneme girmelerinde bu papanın çok büyük rolü olduğunu söyleyebilirim. Kendisi halk fakirlikten kırılırken saray yaptırıp içinde oturmuş. Buraya para yetmeyince saçma dini kanunlarla vergileri artırmış itiraz edeni de dinden çıkartmış (saf kötü diyebiliriz). Yine veba salgınını “tanrının verdiği kiri yıkanıp atıyorsunuz yıkanmayın” diyerek körüklemesi ve yine vebayı kızıl saçlı kadınlara bağlaması falan işte bildiğimiz yobaz papa bu adamdır.

  Cem Sultan dönemi için ayrıntılı kısmı buraya izninizle koyuyorum Onur bey. Hoşçakalın.

  https://sekerinyeri.wordpress.com/2013/05/01/beyazid-ve-cem-sultan/

  Liked by 1 kişi

  • Üstadım, cevabımın tehirinden dolayı sizden özür diliyorum. Beni bu konularda bilgilendirdiğiniz ve yazıma yorum yaptığınız için çok müteşekkirim. İlk fırsatta mezkur papayı ve devrini daha teferruatlı okuyacağım. Bu arada yeri gelmişken zikredeyim, Montaigne, Roma’yı ziyaret ettiği sırada papa ile de kısa bir görüşme yapmış. Yani Vatikan tarafından kabul gören biri kendisi. Fakat buna rağmen kitaplarının tahkik edilmesinden ve bazı kısımlarının sansürlenmesinden kaçamamış. Bunları da teferruatıyla anlatıyor kitabında.

   Aşağıda paylaştığınız şiir de sayfaya güzellik getirdi. Bir kere daha teşekkür ederim, efendim.

   Hoşçakalın.

   Liked by 1 kişi

 2. Ama bunu da koyalım lütfen. Cem Sultan büyük şair imiş;

  Bu gurbet câna gâyet kâr kıldı
  Ki âlemden beni bî-zâr kıldı

  Ne kılam gerdiğ-i eyyâm beni
  Belâ vü derd ile bîmâr kıldı

  Ne nahs olur aceb bu tâli’im kim
  Beni âlem içinde zâr kıldı

  Gülistân yerine ni’me’l-bedeldir
  Felek yerimi ğimdi hâr kıldı

  Görün gerdûn-ı dûnun himmetini
  Bu gurbetde Cem’i bîmâr kıldı

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s