Bu Mülkün Sultanları

IMG_2218Necdet Sakaoğlu’nun bu güzel eserini ilk okuduğumda herhalde ortamektepte, ikinci sınıftaydım. O zaman oturup baştan sona okumamıştım. Hemen herkesin bildiği meşhur padişahların anlatıldığı kısımları okumuş, kalanına sadece göz atmıştım. Neyse, benim bu yazıda maksadım kitabın benim hayatımdaki yerini anlatmak değil; onu tanıtmak, mühim hususiyetlerini bildirmek.

Kitabın birinci baskısı 1999 senesinde yapılmış. O zaman Oğlak neşriyattan çıkan kitap nedense cep boydu. Benim elimdeki Oğlak neşriyat nüshası da cep boy. Büyük boyu talep edilmiş olacak ki bundan sonra çıkan Bu Mülkün Hanım Sultanları’nın cep boyunu görmedim. Küçük boy kitapların fâikiyetlerinden (avantajlarından) Cep Kitapları yazımda bahsetmiştim ama bu kadar hacimli ve başvuru vasfını haiz kitapların cep boy olması biraz tuhaf. Çünkü bu kitabın cep boyu kalın ve yazıları ufak.

Benim bu yazıyı yazmama vesile olan tab (baskı) ise Alfa neşriyattan çıkmış. Boyu ne büyük ne de küçük. Bence ciltli olsaymış veyahut en azından ciltli seçeneği de olsaymış çok iyi olurmuş fakat elzem değil. Belki ileride çıkar.

Efendim; Bu Mülkün Sultanları, Osmanlı tarihini padişahların saltanat devirlerine ayırarak anlatıyor. Hatta esas olarak padişahları anlatıyor, o arada saltanatları zamanında vuku bulan hadiselere de temas ediyor. Yani kitapta otuz altı Osmanlı padişahının hayatları, idareleri, saltanatları zamanındaki hadiseler, etraflarındaki şahsiyetler, ortaya koydukları eserler yer alıyor. Bunlara ilaveten son halife Abdülmecid Efendi de anlatılmış. Kitabın tam ortasında kuşe kağıda tab edilmiş (basılmış) Osmanlı padişahları albümü var. Faydalanılan kaynaklar kısmı da hayli geniş ve istifadeye müsait olmuş.

Necdet Sakaoğlu’nun dilinden de bahsetmek isterim. Açıkçası, çok insicamlı (tutarlı) bir dili olduğu söylenemez. Bazen eski kelimler kullanıyor bazen de bir bakıyorsunuz cümlenin içinde sırıtan ve akışa uymayan uyduruk bir kelime kullanıyor. Bunun haricinde üslubu güzel. Akıcı bir anlatımı var. Münevver bir aileden geldiği üslubundan anlaşılıyor. Ayrıca kitabın başında anne ve babasına yazdığı ithafta da Osmanlı Türkçesini ve Osmanlı tarihini onlardan öğrendiğini söylüyor.

Ben bu yeni tab vesilesiyle Selim-i Sâlis’i yani III. Selim’i yeniden okudum. Bu renkli padişah hakkında çok şey öğrendim. Öğrenmekle kalmadım, bu kitap beni Sultan Selim hakkında araştırma yapmaya da sevk etti. Belki bir yazı da onun için yazarım.

Necdet Sakaoğlu’nun bu kitabı hakiki bir başucu kitabı. Almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Hatta bulabilirseniz NTV Tarih ve #tarih mecmualarındaki yazıları da ayrıca güzeldir.

İyi okumalar.

Onur BÜLBÜL

 

Reklamlar

Bu Mülkün Sultanları” üzerine 3 yorum

 1. Necdet Sakaoğlu iyi bir tarihçidir. Zaten NTV Tarih onun ile yürüyordu.

  III.Selim ise Osmanlı’da elini taşın altına koyarak bir şeyleri düzeltmeye çalışan ve ne yazık ki bu uğurda ölen çocuk padişahlardan bir tanesi. Kurtarmaya yetişememişler.

  Henüz Osmanlı devletinin bu kısmı ile ilgili yazı yazmadım ki 1699 yılına kadar ki bir kaç yazım hazır. Muhtemelen 1800 yılların sonuna doğru ayrıntılı bir yazı yazarım belki bu sene Onur bey. Sıkıştırırsanız arada iyi olur 🙂

  Liked by 1 kişi

  • Azizim, alakanıza müteşekkirim.
   III. Selim’in divanı ile alakalı bir ön araştırma yapmıştım. Sizinle e-posta ile paylaşayım dilerseniz.
   Yeni yazılarınızı da merakla bekliyorum. Bu yazıları matbaaya taşısanız iyi olur diye düşünmüştüm geçtiğimiz günlerde. Dilerim bir gün tab edilmiş haline ulaşırız.
   İyi çalışmalar dilerim, efendim.

   Liked by 1 kişi

   • Mail adresim sizde vardı gönderirseniz sevinirim.

    Yazıları bir kitap haline getirme fikrini bir arkadaşım da yakın bir zamanda dile getirmişti. Lakin yazdıklarım benim kişisel bulduğum şeyler daha doğrusu kendi arşiv araştırmalarım değil. Kaynakları belli olan tarih yazarlarımızdan derleme yapıyorum. Gerçi bunları kaynak belirterek kişisel yorumlamalar ile bir kitap haline getirmek elbette olabilir. Belki ileride yazılarım baya birikirse yapabilirim.

    Benim yazılarımı bu şekilde sevdiğiniz ve değer gösterdiğinizden dolayı teşekkür ediyorum.

    Size de iyi çalışmalar diliyorum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s