#Tarih

IMG_2503Bu yazının serlevhası aslında #Tarih’e Veda olacak idi. Çünkü #Tarih’in iktisadi (ekonomik) sebeplerden mütevellit artık çıkmayacağı duyurulmuştu. Bu güzel tarih mecmuasının kapanmasına bir tarih sever olarak tabii çok üzüldüm. Biraz da suçlu hissettim kendimi. Çıkmaya başladığı ilk günden itibaren abone olmam gerekirken bu işi Ekim 2014’e kadar tehir etmiştim.

#Tarih’in NTV Tarih mecmuasının takımı (ekibi) tarafından çıkarıldığını tekrar etmek isterim. İdarenin vatandaşlara tatbik ettiği şiddete itiraz demek olan Gezi hadiseleriyle alakalı bir sayı hazırlayan bir takım bu. Tahmin edebileceğiniz üzere böyle bir takım, iktidarın bir müessesesi haline gelmiş olan NTV çatısı altında barındırılmadı. NTV Tarih, NTV tarafından kapatıldı. Hazırlanan Gezi sayısı da çıkarılamadı. Fakat bu sayı daha sonra Metis neşriyat tarafından neşredildi.

1 Haziran 2014’te yani NTV Tarihin kapatılmasından bir sene sonra bu muvaffak takım mecmuayı #Tarih ismiyle çıkarmaya başladı. Bu sefer, gerek kapak mevzularıyla gerek yazılar ve yazarlarıyla daha hür hareket ettikleri mecmuaya bakılınca hemen fark edilebilir. Vakıa, çok güzel sayılar çıkardılar.

Aralık 2015 sayısının ise son sayı olduğunu ilan etmişlerdi. Fakat birkaç gün evvel Facebook sayfalarından öğrendim ki Kafa mecmuasının sahibi Candaş Tolga Işık, #Tarih’i almış. Bu güzel ve mühim mecmuanın kapanmasına müsaade etmemiş. Kendisini tebrik ediyorum.

Ben bu hayırlı haberi alınca hemen mecmuanın yeni sayısının kapağını Facebook’ta paylaştım ve “Lütfen abone olunuz” yazdım. Fakat sonra öğrendim ki artık abonelik yokmuş. Sebebi mecmuanın içinde yazıyormuş ama bu yazıyı kaleme aldığım 1 Ocak’ta mecmua henüz elimde değil. İlk fırsatta alıp neden abonelik olmadığını yazıya ekleyeceğim.

Abonelik olsun veya olmasın #Tarih ve onun gibi mecmualara destek olmalıyız. Bundan sonra her ay #Tarih almayı unutmayalım.

Onur BÜLBÜL

İlave: Aboneliğin olmaması maddi sebeplerdenmiş. Abonelere mecmuanın gönderilmesi de mesele oluyormuş. Neyse, her ay gidip almanın tadı da bir başkadır bence.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s