Cep Kitapları

AnPA4oqz0ojcTKpwNlVaodkuVjHvR_T6zVJrZaicq5mXBiraz yaşlılar ve kitap ile haşır neşir olanlar Varlık yayınlarının cep kitapları dizisini iyi bilirler. Bu kitaplar, zamanında çok meşhur olmakla beraber günümüzde de sahaflarda baş köşededir. Dünya edebiyatından yapılmış en iyi tercümeler pek çok yazarımızın ilk eserleri bu kitaplar arasındadır.Cep kitabı olmaları okurlara da büyük kolaylık sağlamış, belki de kitap okumayı kolaylaştırıp yaygınlaştırmada müteessir olmuştur.

Cep deyince akla pantolon cebi gelmemeli. Varlık yayınlarının bu dizisi ceket cepleri içindir. Günümüzde ancak muayyen işlerde çalışanlar ceket giyiyorlar. Ama 1930’lu, 1940’lı, 1950’li yıllarda şüphesiz erkeklerin ekserisi ceket giyiyordu.

Neden bilmiyorum, Varlık yayınlarından sonra bu adet kaybolmuş. Ben Varlık dışında cep kitabı çıkaran bir yayın evine rastlamadım. Çocukluğumda çıkan kitapları da hatırlarım, hepsi bildiğimiz kitap boyundaydı. Hatta hiç unutmam, altıncı sınıftaydım, Londra’ya gitmiştik. Burada kitapçılarda kitapların bizdekilerin yarısı boyunda olduğunu gördüm. Sonra anladım ki insanlar metroda, otobüste sürekli kitap okuyorlar, o yüzden kitaplar da taşımaya elverişli ebatlarda basılıyor. Daha sonra Türkiye’deki bazı yayınevleri de böyle kitaplar basmaya başladılar. Fakat bunlar standart kitapların sadece daha küçükleri ve maalesef daha kalınları. Cepte değil belki ama çantada taşınması münasip kitaplar. Fakat bir menfi tarafları var: Yazıları çok küçük. Severek okuduğum Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk romanı böyle tab edilmiş bir nüshaydı.

IMG_1878Bu hafta Facebook’ta Can yayınlarının bir ilanıyla (reklamıyla) haberdar oldum ki Can yayınları daha evvelki hiçbir cep kitabına benzemeyen bir cep kitabı dizisi çıkarmaya başlamış. Aslında bu dizinin adı cep kitabı değil mini kitap. Bunlar gerçekten minik kitaplar; kağıtları hususi ve en mühim özellikleriyse yazılarının, küçültülmeden basılmış olmaları. İki parmağınız ile açtığınızda sıradan bir kitap sayfası boyuna ulaşıyor ve rahatça okunuyor. İlanı buradan seyredebilirsiniz.

Bu ilanı seyrettikten sonra Arlette ile beraber kendimizi kitapçıya attık. Ben George Orwell’in 1984’ünü aldım, Arlette de Kafka’nın Kavga’sını aldı. Henüz sadece sekiz kitap böyle çıkmış. Dilerim yakın zamanda artar. Yeni çıkan kitapların minik tablarıyla çıkmasını da dilerim.

Can yayınlarını tebrik ederim. Diğer yayınevleri Can’ı emsal almalı, yaratıcı olmalı ve zamanımıza münasip teceddütler (yenilikler) yapmalı.

Onur BÜLBÜL   

Reklamlar

Cep Kitapları” üzerine 5 yorum

 1. Merhabalar, ben de bahsettiğiniz ilanda mini kitaplardan haberdar oldum ve pek bir beğendim. İlk fırsatta bir minikitap edinmeyi düşünüyorum 🙂

  Beğen

  • Mini kitapların sevildiğini görmek gerçekten çok güzel. Dilerim mini kitap seçenekleri zamanla artar. Şimdilik kitapçılarda kasaların yanında ama sizin gibi kitap severlerin de ilgisiyle ilerleyen zamanlarda raflarda boy gösterirler.

   Liked by 2 people

 2. Onur bey,

  Can yayınları sahibi Can Öz oldukça entellektüel bir kişidir. Bu tip ayrıntılara dikkat ettiği gibi son iki yıldır baskı ve kalitesinde gözle görülür değişikliklere gitti. Bir ara size Socrates isimli bir dergiyi tavsiye etmiştim hatırlarsınız. Bu dergi de Can yayınlarının desteği ile çıkmakta. Zaten elinize aldığınızda oldukça farklı dizaynı ve tarzı ile diğer dergilerden ayrılmakta. Bahsi geçen küçük kitaplar da gerçekten çok iyi olmuş lakin ben kitabın küçüğünü pek sevmiyorum. Amerika’da genelde bu şekilde satılıyor onu biliyorum. Fakat pek hoşlanmadım ne yalan söyliyeyim. Ben elimde büyük kitaplarla dolaşmakta bir sakınca görmüyorum. Hem gören kişilere de örnek oluyoruz böylece sanırım 🙂 Bayanlar çantaları olduğu için daha şanslı olmalı.

  Liked by 1 kişi

  • Azizim,

   Ben de Can yayınlarını takdir ile takip ediyorum. Bu yayınevi Türkiye için bir iftihar vesilesidir.
   Mini kitapları da bir denemenizi tavsiye ederim. Farklı tasarımıyla insanın gerçekten ilgisini çekiyor. Dilerim mini kitap şeklinde çıkanlardan zevkinize uygun bir eser bulursunuz.

   Liked by 1 kişi

 3. Geri bildirim: Süleymaniye Vakfı’ndan Cep Kitapları | Hasbahçe

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s