Mecmualardan Ekim

mecmualardan ekimUzun bir zaman sonra Mecmualardan yazısı yazdığım için çok heyecanlıyım. Bu yazının diğer Mecmulardan yazılarından bir farkı var. Edebiyat mecmuası adı altında neşrolunan bir mecmua bile okumadım. Zamanımızda okunacak edebiyat mecmuası yok. Evet, bu kadar net konuşuyorum. Takip edilecek her ay alınıp okunacak bir tane bile edebiyat mecmuası olmadığı için yazıma da almıyorum.

Kafa

Efendim bu ay mecmualara Kafa ile başladım. Can Dündar, Zorbaların Sonuncusu: Kalabalıklar başlıklı bir yazı yazmış. Çok beğendim bu yazıyı. Açık söyleyeyim Can Dündar’ın bu kadar güzel yazdığını, kaleminin bu kadar kuvvetli olduğu bilmiyordum. Bundan sonra takip edeceğim bir yazar. Belki birkaç kitabını da okurum.

İlber Ortaylı hocamız bu ay “Savaş Bu Coğrafyanın Kaderi Mi?” diye soruyor. Her zaman olduğu gibi ufkumuzu genişleten tespitlerle dolu bir yazı bu. Zevkle ve merakla okudum.

Muvaffak radyocu Nihat Sırdar, mektep arkadaşlarıyla seneler sonra tekrar görüşmesini yazıyor. Nihat Sırdar’ı Kafa’da okurken hep keyif alıyorum. Umumiyetle çocukluk ve gençlik senelerine dair yazan Sırdar bu ay da öyle yapmış ama bu sefer biraz fazla hüzünlü. Hakikatten kaçmadan güzel hatıralarını anlattığı yazılarını tercih ederim.

Sunay Akın, Emrullah Ali Yıldız’ın hayret-engiz hayat hikayesini anlatıyor. Emrullah Ali Bey büyük bir mucit ve pilot. Tabii ki kıymeti bilinmemiş insanlardan. Bana öyle geliyor ki kendisinin tek hatası Türkiye gibi kadir kıymet bilmeyen rezil bir memleketi terk etmemesi. Böyle insanların ülke dışına çıkmamalarına çok üzülüyorum. Sunay Akın, bu yazıda Emrullah Yıldız’ın özçekim cereyanının babası olduğunu, çünkü insanın kendi fotoğrafını çekebileceği tertibatı ilk defa hayata geçiren kişi olduğunu anlatıyor. Emrullah bey bu tertibata görçek ismini vermiş. Özçekimden daha güzel olduğu kesin. Sunay Akın’ın yazısında tabii kelimesi tabi şeklinde yazılmış. Bu son zamanlarda çok gördüğüm bir hata. Böyle giderse TDK tabi imlasını doğru kabul edecek.

Hayko Bağdat da Kafa ile tanıdığım yazarlardan. Beş altı aydır takip ediyorum kendisini. En çok eğlendiğim yazısı ise bu ay yazdığı Edebiyatı Neden Terk Ettim serlevhalı yazısı. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Büyük oyuncu Zafer Algöz televizyonun evlerine nasıl geldiğini ve televizyon geldikten sonra neler yaşadıklarını anlatıyor. O seneleri görmemiş biri olarak sanki televizyonun geldiği gün oradaymışım gibi hissettim. Kendisine teşekkür ediyorum.

Bu ay okurken en çok keyif aldığım mecmua Kafa oldu.

#Tarih

Ekim sayısının en mühim kısmı Halil İnalcık hocamız ile yapılan mülakat. Hoca bu mülakatta Kürt meselesinde devletin hatalı olduğunu anlatıyor. Zamanında kendisine verilen şarkı tahlil etme vazifesinden ve benzer vazifeyi alan arkadaşlarının çalışmalarından da bahsediyor.

Siyah Sanat

Bu ay Tuba Dere, musikiye dair bir yazı yazmış. Şarkılarla Yaşamak serlevhalı bu yazı Türk sanat musikisini bazı güzel şarkılarını tanımak için de  bir vesile oluyor. Fakat gelin görün ki Tuba hanım bazen lafı o kadar dolandırıyor, o kadar lüzumsuz sanat sevdasına düşüyor ki insanın atladığı paragraflar oluyor.

Yaşar Öztürk, bir seyahatname tanıtıyor. Doğuda Bir Yıl, isimli kitap Alixis de Valon’un seyahat yazılarından mürekkepmiş. Bende büyük merak uyandırdı. Okuma fihristime bu kitabı da ilave ediyorum.

Yedikıta

Bu ay Yedikıta tam bir rezalet. Kitapçıdan alırken de kapağına bakınca tereddüt geçirdim ama haydi alayım dedim. Keşke almasaymışım.

Remzi Kitabevi Kitap Gazetesi

Bu sayıda Emre Kongar, Halide Edip Adıvar hakkında alaka celbeden bir yazı yazmış. Beni Halide Edip’in hayatını okumaya sevk etti.

Ekim ayında sizlerle bu mecmuaları paylaşmak istedim. Ekim bitmeden bilhassa Kafa ve #Tarih mecmualarını almanızı tavsiye ederim. Eğer okumamı, atf-ı nazar etmemi istediğiniz mecmua var ise yazmanızı rica ederim, efendim

Onur BÜLBÜL

Reklamlar

Mecmualardan Ekim” üzerine 2 yorum

  1. Özellikle spor ile ilgilenenler için “Sokrates” isimli dergiyi takip etmelerini tavsiye ederim bende arkadaşlara. Oldukça değişik tarz ile yazılmış olup bildiğimiz saçma şeylerden uzak yazılar. Sanatsal spor denilebilir. Bir göz atın derim Onur bey. İyi akşamlar

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s