Ataç’ın Ailesi

Meral Ataç Tolluoğlu

Meral Ataç Tolluoğlu

Kendisini dinlemek ve neşrettiği televizyon programı Tarihin Arka Odası’nı seyretmek sabır imtihanı olan Murat Bardakçı zaman zaman tarihî kişilere ait şahsi evrakları ve eşyaları gösteriyor. Şimdi aklıma gelenler, Sultan İkinci Abdülhamid’in kalemi, son padişah Mehmed Vahdettin’in mühr-i hümayunu, çeşitli nâzırların (bakanların) ve tabii Enver Paşa’nın evrakı. Bunlara şahısların aileleri vasıtası ile sahip olduğunu söylüyor. Hatta Safiye Ayla’nın elektrik faturalarına varıncaya kadar bütün evrakı yine kendisinde imiş. Aileler, onun elinde bu evrakın ve eşyanın daha işe yarar çalışmalara vesile olacağını düşünüp ona güvenerek emanet ediyorlarmış. Sadece bu bile Murat Bardakçı’yı kıskanmaya kafidir bence.

Beni takip edenler, yazılarımı lütuf buyurup okuyanlar büyük denemeci Nurullah Ataç’ı ne kadar sevdiğimi bilirler. Nurullah Ataç’ı bu kadar sevip, alaka duyan ben, maalesef Ataç’a dair herhangi bir hususi nesneye sahip değilim. Ne bir imzalı kitabı ne de her yerde bulunan fotoğraflarından başka bir fotoğrafı… Hiçbiri yok. Bir ara internette Ataç’ın fotoğraf albümünü bulduğumu zannettim ama meğer içinde sadece Ataç’ın bir fotoğrafı varmış. Sınıfta ders anlatırken kürsüde çekilmiş bu fotoğrafı da biliyorum zaten.

İşte böyle hususi bir nesneye sahip olmak, kitaplarda okuyamayacağımız bir hatırasını yahut itiyadını (alışkanlığını) öğrenmek veya sadece ailesinden biriyle konuşmuş olmak için temasa geçmek istiyordum. Fakat uzun zamandır kızı Meral Ataç Tolluoğlu dışında ailesinin hiçbir ferdini tanımıyordum. Elimde bir de Meral Hanımın iki çocuğu olduğu malumatı vardı. Bu malumata da herkesin ulaşabileceği bir yerden, kitabı Babam Nurullah Ataç’ın içindeki kısa tezkireden (biyografiden) ulaştım. Velhasıl uzun süre elimde bu basit malumat dışında bir şey yoktu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bir gece, zamanımızda Facebook ve Twitter’ın çok yaygın kullandığını düşünerek çeşitli sitelerde araştırma yaptım. Epey uzun süren araştırma neticesinde isimlere ulaştım. Kimlerin isimlerine? Nurullah Ataç’ın damadının, iki torununun, torunlarından birinin refikasının, torununun mahdumu ve gelininin isimlerine. Bunlardan başka ağabeyi, yengesi, yeğeni, yeğeninin kerimesi ve yine yeğeninin mahdumlarının isimlerine de ulaştım.

Saydığım bu zevattan Facebook kullananlar yani temasa geçme imkanım olanlar var. Fakat benim için belki de asıl güçlük burada çıkıyor. Çünkü diyecek hiçbir şeyim yok. Ne zamandır düşünüyorum ama yazacak tek kelime bulamadım. Daha doğrusu yazmak için elle tutulur bir sebep bulamadım. Ataç’ı çok seviyorum size de o yüzden yazıyorum mu diyeyim? Adam “iyi, ne güzel seviyorsan, git kitaplarını al oku” derse ne diyeceğim? Bir de şöyle bir göz attım torununun Facebook paylaşımlarına, anladığım kadarıyla beyefendi bir kemalist. Şimdi benim fikirlerimi öğrense bırakın beni beğenmeyi benden nefret bile edebilir.

Bu mevzuda okurlarım bana yardım edebilirler mi acaba? Kendinizi benim yerime koyunuz. Çok sevdiğiniz müteveffa bir yazarın ailesiyle yazışma imkanınız var. Neler yazardınız? Sadece hayranlığınızı dile getirir ve bırakır mıydınız yoksa fazlasını mı talep ederdiniz? Tavsiyelerinizi dört gözle bekliyorum.

Onur BÜLBÜL

Reklamlar

Ataç’ın Ailesi” üzerine 2 yorum

  1. Onur bey bende Mustafa Kemal’e hayranım. Sizin düşünceniz veya yaşam tarzınızın bu olay ile ilgili bir şey olacağını düşünmüyorum. Konuştuğumuz yazılarımız ile oldukça nazik ve güzel bir diliniz olduğunu söyleyebilirim. Hayranı olduğunuzu dile getirip tanışma isteğinde bulunmanız kimseye zarar getirmeyecektir diye düşünüyorum. Bir iki yazışmadan sonra belki bir resmini veya bir eşyasını bile isteyebilirsiniz bilemiyorum.

    Liked by 1 kişi

  2. Fikrinizi benimle paylaştığınız için çok müteşekkirim, efendim. Bu iltifata layık bir dilim keşke olsaydı.
    Bu yorumunuz ile beraber cesaret geldiğini söyleyebilirim. Belki üzerinde biraz düşündükten sonra kısa ama özlü bir mesaj gönderebilirim.
    Kıymetli görüşlerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim, efendim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s