Tiyatroyu Özlemişim

Bana Bir Şeyhler Oluyor oyununun temsilinden

Bana Bir Şeyhler Oluyor oyununun temsilinden

İnsan çoğu zaman yanında bir ses seda olsun ister. Lokantalarda ve alışveriş merkezlerinde umumiyetle musiki çalınır; yolda yürüken, arabayla seyrederken radyo açılır; evlerde televizyon hiç susmaz zaten. Sessizlik kitapçılarla kütüphanelerde olur ama Türkiye’nin kitapçı zincirleri bunun haricindedir. Ne hikmetse buralarda kitap satılmıyormuş, insanlar kitapları incelemiyorlarmış gibi yüksek sesle musiki açılıyor. O seslerin ne kadar musiki olduğu da ayrıca mütalaa edilebilir ama şimdi benim diyeceğim şey çok başka.

Ben de son yıllarda bu ses ihtiyacımı radyo ile karşılıyorum. Musiki dinlemiyorum radyoda, istediğiniz şarkıyı istediğiniz kadar dinlemenize imkan veren bu kadar alet varken radyoyu musiki kutusu gibi kullanmanın manası yok. Ben radyoyu programları dinlemek için kullanıyorum. Çok da güzel oluyor. Televizyonda olduğu gibi acaba ne seyretsem diye vakit kaybetmiyorsunuz. Açıyorsunuz, hemen konuşmaya başlıyor. İnsanı eğliyor, yalnız hissettirmiyor. Aslında benim bu alışkanlığım yeni değildir. Daha orta mektepte iken şerit oynatıcıya (DVD’ye) Bana Bir Şeyhler Oluyor oyununun CD’sini takar bilgisayar oynarken onu dinlerdim. Kaç defa dinledim böyle bilmiyorum. Belki elli belki yüz elli. O kadar çok dinledim ki oyunun metnini ezberledim diyebilirim. Bu oyunda beni çeken bir şey var. Belki Altan Erkekli, Demet Akbağ, Yılmaz Erdoğan başta olmak üzere diğer BKM oyuncularının oyunu fevkalade bir oyunculukla temsil etmeleri; belki de oyunun harika metni. Emin değilim.tiyatro 1

Metni ezberleyecek kadar çok sevdiğim bu oyunu idadide (lisede) temsil ettik. Ben de maalesef oyuncular arasındaydım. Maalesef diyorum çünkü ne oradaki oyuncu arkadaşlarla bir muhabbetim vardı ne de oyunun temsil edilmesi için çalışan hoca ile. Zaten ufak bir rol oynadım. Öyle heyecanlandım, öyle zorlandım ki oyunlar esnasında, burada tarif edemem. O sahne korkusu bende uzun süre devam etti. Tiyatro salonuna girdiğimde tedirgin olur hale geldim. Bana Bir Şeyhler Oluyor’u ise belki dört beş sene hiç seyredemedim, dinleyemedim. Fakat ne olduysa oldu, YouTube’da rastgele videolara bakarken bu oyunu gördüm. Bir cesaretle açtım. Daha iptida şarkısını duyar duymaz ne kadar özlediğimi anladım. Bu özlem sadece oyuna mahsus değilmiş üstelik. Ben tiyatroya hasret kalmışım. Bir iki defa temsile gitmiştim geçen sene ama onlardan hiç keyif alamamıştım. Bundan sonra güzel oyunları takip edeceğim, daha çok oyun okuyacağım.

Bence tiyatro seven herkes evvela Turgut Özakman’ı okumalıdır. İmkanı varsa seyredebilir de tabii ama bu çok tehlikeli bir şey. Kötü bir temsil oyunun güzelliğini tahrip eder. O yüzden Özakman gibi büyük bir oyun yazarının evvela okunması lazım diye düşünüyorum. Bilgi yayınevinden çıkıyor yazarın eserleri. Kitapçılarda bulmak da kolay olmuyor. O yüzden gerek internetten gerek kitapçılardan sipariş vermek suretiyle ulaşmalı bu kitaplara. İnsanın tiyatro hasretini ancak bu eserler dindirebilir.

 

Onur BÜLBÜL

 

Hâmiş: Yazıda da geçen, zamanımızda çokça kullanılan video kelimesi için tavsiyeler bekliyorum. TDK hiçbir kelime tavsiye etmemiş. Benim aklıma seyr’den ism-i meful mesyur geldi ama hiç ahenkli gelmiyor kulağa.

 

Reklamlar

Tiyatroyu Özlemişim” üzerine 3 yorum

 1. Onur bey bende çok severim tiyatroyu hele ki bahsettiğiniz oyun çok özel ve güzel bir oyundur. Her sahnesi ayrı düşünülesi konuşmalar ve elbette komedi vazgeçilmezdir. Bende yaklaşık bir sene evvel bu oyundan bir kaç satır almıştım okuduysanız. https://sekerinyeri.wordpress.com/2014/09/30/gardiyan/

  Altan Erikli başta olmak üzere çok başarılı bir eserdir ayrıca. Ne mutlu henüz izlemeyene diyelim mutlaka izlesinler. İyi geceler

  Liked by 1 kişi

  • Efendim, geç cevabım için özür diliyorum. İş arasında unutmuşum yazmayı. Bloğunuza aldığınız kısım oyunun herhalde dikkat çekici sahnelerinden biri. Daha oyunun başındaki bu sahne insanın bütün dikkatini celbediyor.

   Bunun gibi eserleri bize tanıtacak bir blog sayfasına ihtiyacımız yok mu sizce de?

   Beğen

 2. Tiyatro ile ilgili yazılar yazmak isterdim. Lakin yaşadığımız yerden dolayı çok gidemiyoruz. Aslında İstanbul ve Ankara çok kıymetli sanat çalışmalarına sahip. Gerçi tiyatro eskisi gibi değil. Zaten birçok oyuncu geçimini sağlamak için dizi setlerinde. Kalanlar da komedi tarzı şeylerde tutunuyorlar. Takip edilebilecek bir iki blog sayfası gerçekten hoş olurdu.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s