Televizyon

1956'dan bir televizyon reklamı. "Daha güvenilir"

1956’dan bir televizyon reklamı. “Daha güvenilir”

Televizyona aptal kutusu diyorlar. Ayraç mecmuasının Mayıs 2015 sayısında televizyonun aptal kutusu olduğunu iddia eden üç dört sayfalık bir yazı okudum. Bunu söylemek için üç dört sayfaya ihtiyacı olmaz insanın. Ama yazar bir akademisyendi. Akademisyen olmanın farzlarından bazıları en basit şeyi bile dünyanın en büyük keşfiymiş gibi anlatmak, büyük büyük laflar etmek, bir de mümkün olduğu kadar lafı uzatmaktır. Bunları yaptığınızda büyük hoca, ilim adamı oluyorsunuz. Yazdıklarınız da sıradan birer deneme olmaktan çıkıyor makale adını alıyor.

Ben televizyon dostu değilim. Hatta evimde televizyon yok. İnsanın vaktini çalması, her gün birbirinden kalitesiz neşriyatın birinin bitmesi birinin başlaması sebebiyle hiç seyretmiyorum. Fransa kanallarını fena bulmuyorum ama onları da internetten seyretme imkanı var. Şerit yani film seyretmek derseniz onun için de en iyisi DVD kullanmak. Televizyon olmadan şerit seyretmek garip gelmiş olabilir. Benim sevmediğim televizyon, televizyon neşriyatı yapan uydu, kablolu vs gibi tertibatlardır. Yani televizyon aleti değil. O çok güzel bir alet.

Yrd. Dç. Dr. Mustafa Kayapınar da muhtemelen bu mevzularda benimle hem fikir. Ama o, televizyonu bir canavar gibi görüyor. Onur, haysiyet ve değer yutan koca ağızlı bir canavar diyor mesela. Olabilir; onur, haysiyet tanımayan neşriyatlar vardır. Ama böyle olmayan onlarca programın olduğu da kesindir. Bence televizyonu her şeyin sebebi göstermek insanların akıllarıyla alay etmektir. İnsanlar bu kadar salak mıdır ki sadece televizyon yüzünden onur, haysiyet, değer tanımayacak hale gelecekler? Hayır, ben buna inanmıyorum. Çünkü televizyon seyredilen ama insanlarının ekserisinde onur, haysiyet meselesi olmayan coğrafyalar biliyorum. Demek ki cürmün büyüğü televizyonda değil. Onu nasıl kullanacağını bilmeyen insanlarda.

Televizyonun tekâmülü

Televizyonun tekâmülü

Televizyonu bütün kötülüklerin anası olarak gören Mustafa Kayapınar büyük büyük laflarla, her iddiasının mutlak hakikat olduğu edasıyla makale yazıyor ama anlaşılan televizyonun bugün nerede olduğunu, ne gibi değişikliklere maruz kaldığını falan düşünmemiş. Mesela diyor ki “Ne Zeki Müren, ne spiker, ne yönetmen ne de TV patronu bizi görüp duymayacak.” Peki bugünkü sosyal ağları nereye koyacağız? Canlı neşriyat yapan kanallar içinde sosyal ağ vasıtası ile seyircisine temas etmeye, seyircisi ile muhabere etmeye (haberleşmeye) gayret göstermeyen kanal var mı? Yani televizyon neşriyatı da artık değişiyor. Seyirci, münfail yani pasif halden faal yani aktif hale geçiyor. Bunlara ilaveten YouTube üzerinden neşriyat yapan şahsi, müstakil kanallar var. Onları hiç düşünmüyor mu acaba Mustafa Kayapınar?

Fikir zemininin dışına çıkmak olacak ama söylemeden edemeyeceğim, Mustafa Kayapınar biraz Türkçe imla ve dil bilgisi çalışmalı. Yazının tamamını boş verelim, noktasına virgülüne dokunmadan iktibas ettiğim yukarıdaki cümlesine bakalım yeter. Ne… ne rabıtası (bağlacı) arasında virgül kullanılmaz. O virgülleri mecmua çalışanları koydular diyelim. Fakat ne… ne bağlacından sonra müspet yani olumlu fiil kullanılır. “Ne çay ne kahve içtim. Bugüne kadar ne Çin’i ne de başka bir Uzak Doğu ülkesini ziyaret ettim.” misallerinde olduğu gibi. Bir başka husus da spiker kelimesini tercih etmesi. Kendisi Arapça, Farsça kelimeler kullanmakta bir beis görmüyor ve bence çok da iyi ediyor. Ama bu spiker nedir? Sunucu dese daha iyi olmaz mı? Diyelim benim gibi dil inkılabına muhalefet ediyor, o zaman takdimci diyebilir. Belki de dil bilgisine ehemmiyet vermeyen bir yazardan lisanını muhafaza beklemek abesle iştigaldir.

Onur BÜLBÜL

Reklamlar

Televizyon” üzerine bir yorum

  1. Güzel yazmışsın. Belgesel kanalları haricinde bende hoş bulmuyorum ama televizyonu kendine dert edinme bırak popüler ne düşünürse düşünsün, sen zaten sevdiğini takip etmesini bilirsin. Ne acıdır ki insanları bu beyin yıkama motorundan kurtarmanın kolay bir yolu yok. Biz ayda 20-30TL tonlarca reklam izlemek için veremeyiz. Bu tamamen israf olur. Allahtan internet var.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s