Çok Satanlarda Sabahattin Ali

s-5ce4cadeb2b858c12fd0e972d2796b992c8a3c1dİnsanın okuyacak ne kadar kitabı olursa olsun kitapçıya gitmekten kendini alamıyor. Yeni çıkan kitaplar, eski kitapların yeni tabları (basımları), çok satanlar vesaire derken zaman hızla akıp gidiyor kitapçılarda. Zaman geçirmek için kütüphane ve kitapçıdan daha bir yer varsa ancak sessiz sakin bir kahvedir. Orada da bir şeyler okur, yazar, çizer insan da o yüzden iyidir. Yalnız dediğim gibi sessiz ve sakin olacak. Türklerin çok sevdiği meşhur kahvelerde bu imkan maalesef yok.

Geçenlerde kitapçı gezerken dikkatimi çekti, çok satanlar listesine Sabahattin Ali’nin ikinci bir kitabı daha girmiş.İçimizdeki Şeytan. Devrin münevverlerini yerden yere vurduğu bu roman bence Sabahattin Ali’nin sanat kuvveti bakımından ikinci romanıdır. Birincisi ise hiç şüphe yok ki Kuyucaklı Yusuf’tur. Ona ayrıca temas ederiz. Benim şimdi söylemek istediğim Sabahattin Ali’nin bir kitabının daha çok satanlara girmiş olması. Bu sevindirici bir şey çünkü Sabahattin Ali gibi büyük bir yazarın takdir gördüğünü, okunduğunu anlıyoruz. Demek ki Kürk Mantolu Madonna, evet, bir moda haline geldiyse de Sabahattin Ali’yi tanıtmaya vesile oldu.

Kitapçıda çok satanlar arasında değil ama çok satanların yanına dizilmiş halde Kuyucaklı Yusuf’u da gördüm. Anlaşılan diğer iki roman kadar olmasa da onun da alıcısı, okuru var. İlerleyen zamanlarda belki çok satanlar listesinde üç Sabahattin Ali romanı görürüz.

Bu edebî terakkiyi bence gençlere borçluyuz. Türkiye’nin gençleri her ne kadar Türkiye kıymetlerini bilmese de bir nesil öncesine göre daha zeki ve daha münevver. En azından yaşadığı dünyadan haberdar. İstedikleri kadar televizyon, telefon bağımlısı diye itham etsinler, ben Gezi’de tanıdığımız akranlarımızın hiç de anlattıkları gibi bir şeyden anlamayan insanlar olduklarını düşünmüyorum. Bunlardan şikayet edenler bence gençlerin itaat kültürünün olmamasından müştekiler de dilleri varmıyor. “Şimdiki gençler de hiç itaat etmiyor canım” diyemediklerinden başka başka yaftalar arıyorlar.

Bu neslin okuyan, merak eden bir nesil olduğunu aslında bu itaatsizliğinden anlamak da mümkün. Verimli okumanın neticesi olan hür tefekkür ve tenkit bu cemiyette nefret edilen şeylerdir. Çünkü bu cemiyet alışılmışın dışında bir şey söyleyeni her zaman itham eder, susturmaya çalışır. Bir hocamız Anadolu cemiyeti durgundur, değişim istemez demişti. Çok haklı olduğunu her saha da görüyoruz. Fakat anlaşılan o ki insanların edebiyat zevklerinde az da olsa bir inceleme, sanata doğru hafif mi meyil görülüyor.

Sabahattin Ali ve onun gibi nice edebiyatçının kitaplarının çok satanlarda görünmesi dileğiyle…

Onur Bülbül

Reklamlar

Çok Satanlarda Sabahattin Ali” üzerine 5 yorum

 1. Onur bey söylediklerinize bir miktar katılmak ile beraber ben genç neslimizin eski edebiyata olan tutkusunun çokta artmadığını düşünmekteyim. Sabahattin Ali ve roman/hikaye/şiirleri bana göre günümüz gençleri tarafından anlaşılmaktan ziyade bir moda popülaritesi içerisinde takip edilmekte. Sabahattin Ali ve diğer ebedi şahsiyetleri ölümsüz kılan şeyler romanları değil aslında. Bilakis yaşam boyunca karşılaştıkları zorluklara, haksızlıklara, zulme karşı takındıkları tavırdır. Bugün Sabahattin Ali’nin MİT tarafından öldürüldüğünü biliyoruz. Devlet içerisinde sırf doğruyu söyledikleri, yazdıkları ve düşündükleri için ölen bu sanatçıların nasıl ve neden öldüklerini öğrenmeliler. Yakın tarihi iyi okumalı ve analiz etmeliler. Hükümetler değişiyor sonunda olan yine bize oluyor çünkü. Evet gençlerde bir uyanış veya tepki var ama bu daha çok artık gırtlaklara kadar gelen baskı ve demokrat olmayan eylemlere karşı verilen sıkılmışlığın haykırışı. Çünkü geçmiş bilinç ve dayanakları yok çünkü yazarları tanımıyor ve anlayamıyorlar. Ben Sabahattin Ali’nin moda olduğu için entel çevrede popülaritesinin arttığını düşünüyorum. Sabahattin’in ruhuna bakamadıktan sonra insanlarımız pek bir ehemmiyeti yok ne yazık ki

  Liked by 1 kişi

  • Azizim, Kürk Mantolu Madonna’nın sırf moda olduğu için okunduğuna şüphe yok. Lakin şimdi İçimizdeki Şeytan’ın okunmaya başlaması bence Sabahattin Ali’nin sevildiğini gösteriyor.Ali’nin, İçimizdeki Şeytan’da, Kuyucaklı Yusuf’ta ve eşsiz hikayelerinde anlatmaya çalıştığı meseleleri öğrenmek de galiba hem Sabahattin Ali’yi biraz olsun tanıyan bizlerin gayreti hem de artık aşina olduğu bir yazarın tezkiresini, yaşadığı devrin tarihini merak etmesi lazım gelen okurun gayretiyle olacak. Türk yazarlarının hayatları, devirleri ve eserleri arasındaki rabıtayı izah eden güzel neşirleri şahsen dört gözle bekliyorum.

   Bu arada lütfedip yazımı okuduğunuz, alaka gösterip yorum yazdığınız için teşekkür ederim.

   Beğen

 2. İnşallah söylediğiniz gibi olur. Yazılarınızı okuyorum Onur bey. Pek yorum yazmam okuduklarıma bir tartışma yapmayacaksam. Malum benim yazılardan bilirsiniz konuşunca uzun yazıyorum insanları bu hem sıkıyor hemde ne bileyim işte sitelerini işgal etmek istemiyorum. Fırsat bulduğum zaman ise zaten kendi sitemde yazılar ile meşgul oluyorum. O kadar çok söyleyeceğim anlatacağım şey var ki aslında. Bazen boşa yazdığımı düşünüyorum ama olsun. Birileri okuyor ve güzel insanlarla tanışmamızı sağlıyor bunlarda. Saygılarımla

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s