Kalem ve Mürrekkep

Bir süredir dolmakalem ve mürekkeplerle ilgileniyorum. Daha doğrusu ilgileniyoruz. Arlette ile beraber takriben bir senedir çeşit çeşit kalem ve mürekkepler kullanmaya başladık.

Bu yazıyı kaleme alırken kullandığım Lamy Al-star kalem ve Diamine Mediterranean Blue mürekkep.

Bu yazıyı kaleme alırken kullandığım Lamy Al-star kalem ve Diamine Mediterranean Blue mürekkep.

Ben lise senelerimde annemin hediye ettiği bir dolma kalemle başladım bu işe. Ama geçtiğimiz seneye kadar dolmakalemin herhangi bir tükenmez kalemden farkı yoktu. Geçtiğimiz sene ne oldu bilmiyorum, Arlette ile beraber kendimizi kırtasiyelerde gezerken bulduk.

Dolma kalem gerçekten güzel bir kalem türü. Benim en sevdiğim özelliği içine mürekkep çekilmesi ve yazı yazarken mürekkebin kağıda dağılması. Mürekkepten bahsetmişken itiraf edeyim, ben kalemlerden daha ziyade mürekkepleri seviyorum. En pahalı mürekkepler seksen lira civarında. Hal böyle olunca kaleme nazaran mürekkep almak daha kolay geliyor. Hem bir kalemi farklı mürekkeplerle kullanmak da mümkün.

Tahmin edersiniz ki hemen her renkte mürekkep var. Eğer aradığınız rengi bulamadıysanız farklı renkleri karıştırarak yeni renkler terkip etmenize imkan veren mürekkep markası da var. Benim tercihimi soracak olursanız ben mavi ve tonlarını tercih ediyorum. En sevdiğim ise Pelikan’ın Edelstein serisinden çıkardığı Sapphire (safir) rengi. Hafif mora kaçan harika bir renk. O kadar alıştım ki bu ve bunun gibi mavilerle ders çalışmaya, mavi mürekkep olmadan çalıştığımı düşünemiyorum. Doğru mu eğri mi bilmem ama mavi ile yazılanları ezberlemenin daha kolay olduğunu okumuştum.

Pelikan Edelstein Sapphire

Pelikan Edelstein Sapphire

Bazıları dolmakalemin modasının geçtiğini söylüyor. Evet, günlük işlerde pek tercih edilen bir kalem değil ama hâlâ çok kıymetli ve zevk sahiplerinin vazgeçilmezi. Bir ara korkmuştum acaba dolmakalemler, mürekkepler ortadan kalkar mı diye fakat Avrupa’daki rağbeti görünce iyice rahatladım. Daha uzun yıllar dolmakalemle yazacak insanoğlu.

Buradan banasikcayaz.com isimli kalem, mürekkep ve defter bloğunun sahibesi Zeynep Hanım’a teşekkürü borç bilirim. Bizi onlarca güzel kalem ve mürekkeple buluşturdu. Sayesinde çok güzel zamanlar geçirdik ve geçiriyoruz. Yazımı ona öykünerek bitirmek istiyorum:

Sizin dolmakalemlerle aranız nasıl?

Onur BÜLBÜL

Reklamlar

Kalem ve Mürrekkep” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s