Çizgi Film

Çocuklukta seyredilen çizgi filmlerin unutulduğunu hiç görmedim. Televizyon ile bizden evvel tanışmış nesilden birine sorun bakalım size anlatacak mı anlatamayacak mı seyrettiği çizgi filmleri. Ben en ufak teferruatına kadar anlatacağını düşünüyorum. Bu vaziyet herhalde çocuk olmanın getirdiği dertsizlikten kaynaklanıyor. Günün tek meselesi o çizgi filmi seyretmek olduğu için bütün dikkatini toplayıp seyredebiliyor çocuklar.

Louie Anderson

Louie Anderson

Benim niyetim çizgi filmlerin faydaları veya zararları hakkında konuşmak değil. Sadece kendi tecrübelerimi, hislerimi anlatmak. Zaten bir denemeciden beklenen bu değil midir?

Benim yaşımda olanlar yani 20, 25 yaş arasındakiler hatırlarlar Kanal D çocuk kuşağı vardı. İşte ben de herkes gibi onunla başladım çizgi film seyretmeye. En sevdiğim ise Warner Bros’un hazırladı Looney Toons çizgi filmleriydi. İlerleyen senelerde ise çizgi film kanalı olan Fox Kids ile tanıştım. Herhalde buradaki filmlerin benim yaşımdakilerin Gönlünde yeri bir başkadır. Şu iki film aklımıza gelince, bizden büyüklere mahsus bir nostalji hissine kapılırız: Çılgın Korsan Jack ve Life With Louie. Aynı bölümlerini bile saatlerce seyretmekten bıkmadığım iki filmdi bunlar. Şimdi seyretme imkanım olsa, herhangi bir kanalda neşredilse oturur uzun uzun seyrederim. Eskiden olduğu gibi cips, mısır gibi yiyecekleri de kucağımdan eksik etmem.

Çılgın Korsan Jack

Çılgın Korsan Jack

Burada başka bir noktaya da dikkat çekmek istiyorum. Bizim ebeveynlerimizin seyrettiği çizgi filmler de garplı, bizim seyrettiklerimiz de. Fakat onlarınkilerin isimleri umumiyetle Türkçeleştirilmiş. Hatta karakterlerin isimleri bile Türkçe isimlerle değiştirilmiş. Biz ise daha küçükken Ingilizce isimlerle tanıştık. Bunu menfi bir şeydir diye söylemiyorum. Çizgi film de olsa o bir filmdir, bir emek ve sanat vardır. Roman kahramanlarının isimlerini değiştirmek ne kadar abes ise çizgi film kahramanlarının isimlerini değiştirmek de o kadar abestir. Yeter ki seyreden çocuklar (veya büyükler de) onların yabancı olduklarını bilsinler. Mühim olan budur.
Ben bu kadar hasretle söz ederken sizler ne düşünüyorsunuz acaba? Belki de ben unutamıyor, özlüyorumdur. Sizin aklınıza bile gelmiyordur. Fakat dost meclisinde bu mevzu açıldığında, seyredilen ve sevilen çizgi filmler konuşulduğunda susup oturanı, benim sevdiğim film yok diyene rast gelmedim. Yine de belli olmaz. Benim arkadaşlarımın hatta karilerimin (okurlarımın) bana benzemesi tabiidir.

Orta mektepteki bir muallim anneme şöyle demiş: “Senin oğlun hiç büyümeyecek.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s