Türkiye’den … Gitmek

Reis-i cumhur seçimlerini Tayyip Erdoğan’ın kazanmasını müteakip Ekşi Sözlük’te “Türkiye’den Siktir Olup Gitmek” diye bir başlık gündeme geldi. Ekşi Sözlük’ün ekserisinin muhalif olduğu AKP’nin başarılı olduğu seçimlerden sonra bu tarz başlıklar daima görülüyor.

Uzun uzun olmasa da ben de bu başlığı inceledim. Çünkü aynı arzuyu ben de taşıyorum. “Siktir olup” kısmını kabul etmesem de en azından “def olup” gitmek, bu memleketten, bu devletten ve bu milletten bir an evvel kurtulmak istiyorum. Bu yüzden alakamı celbetti, başlıkta yazılanların bir kısmını okudum. Umumiyetle iki taraf gördüm. Birincisi memleketten şikayet edip gitmek istediklerimi gerekçelerini sıralayarak dile getirenler. İkincisi ise gitmek isteyenlerin gidemeyeceklerini söyleyip, bu istekleri ile dalga geçenler. Benim lafım birinci kısma değil, ikinci kısma olacak. Çünkü hatalı düşünüyorlar. Bir kere gitmek isteyenler gidememe sebeplerini nereden biliyorlar? İmkanları izin vermediği için bu hayalini gerçekleştirememiş olanlarla dalga geçmenin bir mantığı yoktur. Ayrıca insan olandan bu kadar şikayete sebep olan vakıayı ve vaziyeti düşünmesi, tahlil etmesi hatta şikayete sebep olan âmillerin tashihini araması beklenir. Bilakis memleketlerini sevdiğini iddia eden insanlar belki de memleketi daha yaşanabilir hale getirmeye vesile olacak tenkitleri dinlemek yerine “beğenmiyorsan siktir git” gibi iptidaî bir cevap veriyorlar. Zaten bu yaklaşım tarzı değil midir işleri sarpa sardıran, mezkur başlıkları attıran, ülkeden nefret ettiren?

Ülkesini bırakıp gitmeyi, kendine yeni bir vatan bulmayı isteyen bizleri zor günler bekliyor. Çünkü mevcudumuz her gün biraz daha artıyor. Göç almaktan bıkmış Avrupa herhalde artık daha seçici davranacak ve en iyileri almaya çalışacaktır. Bu yüzden belki de sömürgeci, kapitalist, emperyalist Avrupa devletine kendimizi kabul ettirmeye çalışırken işimiz biraz daha zor. Fakat bundan utanması gereken yine Türkiye’yi sevdiğini iddia edenler değil midir? Utanırlar mı peki? Tabii ki utanmazlar. Vatan haini derler, monşer derler (ki bunun da manasını bilmezler), affedersiniz Ermeni bile derler. Derler de derler. Lakin yüzleri bir kere olsun kızarmaz. Mehmet Akif diyor:

Bir kızarmaz yüz bir yaşarmaz göz bütün sermayesi

Burada kalıp mücadele etmek isteyenlere de içten içe hürmet duyuyorum. Azimlerini takdir ediyorum. Bende ve çevremde o azim yok. Tarih ile biraz alakadar biriyim. Maziyi gördükçe herhangi bir şeyin kâr etmeyeceğine, bu milletin adam olmayacağına kanaat getiriyorum.

Bahsettiğim başlıkta bir yazıyı çok beğendim. Okumak isterseniz: https://eksisozluk.com/entry/44861163

Bir de benden daha kabiliyetli birinin yazdığı, hislerime tercüman olan şu yazı var: https://medium.com/@guvenindahouse/turk-milleti-ve-sikinin-ucuyla-i-s-yapmak-gerce-i-e7b170699056

Şimdi izninizle…

Je dois étudier le français. Parce que nous voudrons aller à la France.

Onur BÜLBÜL

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s