Cahil Edebiyatı

Şimdiki edebiyatçılardaki anlaşılmama gayesini idrak etmek mümkün değil. NTV Tarih’in mayıs sayısında Abdülhak Şinasi Hisar hakkında iki yazı vardı. Malumunuz, artık edebiyat ile alakalı doğru düzgün yazıları da tarih mecmualarından okuyoruz. Hayrına birkaç deneme, şiir vs neşretseler pek iyi olacak.

NTV Tarihteki yazılardan ilkini tarihçi Necdet Sakaoğlu yazmış. Meşhur bir tarihidir kendisi. Ben tahsil seviyesi nedir, nereden mezundur bilmem ama güzel bir üslubu olduğu ve alaka cezbeden mevzular tercih ettiği için yazılarını takip ederim. Eskiden “Bu Mülkün Sultanları” isimli kitabını okumuştum. Kitaplarında da aynı tatlı ve sakin üslubu bulmak mümkündür.

Abdülhak Şinasi Hisar hakkındaki ikinci yazıyı ise Enis Batur kaleme almış. Şu meşhur edebiyatçı Enis Batur’dan söz ediyorum. Sanıyorum mecmuadaki iki yazıdan birincisi Hisar’ın hayatı üzerine olsun, diğeri de sanatı üzerine olsun diye düşünülerek tarih mecmuasında bir edebiyatçının yazısına yer verilmiş. Buraya kadar her şey güzel ama yüzlerce kitabı olduğu söylenen Enis Batur’un yazısından bir şey anlayabilene aşk olsun. Ben tenkit etmekten yoruldum, edebiyatçılar anlaşılmaz laflar ardına saklanmaktan yorulmadılar. Kesin konuşmayı sevmem ama bu sefer konuşacağım; Abdülhak Şinasi’nin sanatının kıymetini, kitaplarının muhtevasını Enis Batur’un o acayip yazısından öğrenmeniz mümkün değil. Bakın Şinasi Hisar hakkında yazılanları nasıl anlatıyor : “… buna karşılık öteki uçta en köktenci, sert temsilcisini Ahmet Oktay’da bulduğumuz, olumsuzlayıcı bir eleştirel konumlayış biçimi öne çıkmıştır.” . Ne anladınız? Ahmet Oktay’ın temsilcisi olduğu köktenciler ne yapmışlar? Sanırım; Hisar’ı, Ahmet Oktay’ın başı çektiği bir kısım edebiyatçı menfi cihette tenkit etmiş. Bunu söylemek için kıvranıyor edebiyatçı hazretleri. Aslında bakmayın kıvranıyor dediğime. O da pekala biliyordur söylediğinin bu kadar basit bir şey olduğu; daha doğrusu bu kadar basit söylenebilecek bir şey olduğu. Lakin basit söylerse hemen anlaşılır. Sonra kimse itibar etmez.

Bu gibi saçma cümlelerin menbaı olan edebiyat mecmualarını almayı bıraktım. Bir tek nadiren Türk Edebiyatı’nı alıyorum. Diğerlerine göre daha ciddi buluyorum. Yoksa o mecmuada da hatır gönül münasebeti ile ne kıymetsiz yazıların neşrolunduğunu adım gibi biliyorum. Türk Edebiyatı haricindeki mecmuaların da en kısa zamanda kapanmalarını temenni ediyorum. Evet, bu mevzu da bu derece müfritim (aşırıyım). Saçmalık neşreden bu mecmualar birer birer kapansın ki doğru düzgün laf etmenin kıymeti ve ehemmiyeti idrak edilsin. Tabii bunun olması için evvela edebiyat mecmuası karilerinin (okurlarının) da mecmuaların vaziyetinden müşteri olmaları lazım ki bu da ayrı bir mesele.

İnsanın hemen her yerde tesadüf edebileceği ve mugayir, yani marjinal olmaya gayret gösteren ve böylece nefislerini tatmin etmeye çalışan zavallı zevatın sahip çıktığı edebiyat mecmualarının yine bu zevatın mevcudiyeti sebebiyle kapanacağını yakın zamanda göremeyeceğiz. Ben de biliyorum ki nefret ettiğim mecmuaların binlerce müteakibi var. İşte asıl mesele. “Herkesin anlayamayacağı şeyleri ben okuyorum, anlıyorum” diyen ama edebiyatın iki binlerde başladığı sanan, şi’r-i kadimi ve Osmanlı Türkçesini bilmeden edebiyatçı olanabileceğini sanan bu gürûh yüzünden böyle içi boş mecmualar neşrolunuyor. Bu sefil güruh müteakibi olduğu facianın aynı zamanda müsebbibidir.

Edebiyat bu echel-i cühelânın eline bırakılmayacak kadar kıymetli bir sanattır. Hele ki mevzu-ı bahs Türk Edebiyatı olunca iş iyice ciddiyet kazanır. Dilerim bir an evvel anlaşılmamayı sanat zanneden esâfilden kurtuluruz da  edebiyatımıza hak ettiği itibarı iade ederiz.

Onur BÜLBÜL

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s