Bugünkü Şiirimiz

Yazma arzusuyla yanıp tutuşurken bir baktım Mustafa Şerif Onaran Cumhuriyet Kitap’ta 2012 Şiiri Yeniden serlevhalı yazı yazmış. Hemen okudum. Ama anlamadım ilk kıraatimde. Bu adam ne diyor yahu diye sual ettim kendi kendime. Sonra bir daha okudum. Meğer neşriyatlara (yayınevlerine) laf etmiş ama sonra Yapı Kredi Yayınları’nın o tenkidi hak etmediğine kanaat getirmiş. Bu hatayı telafi için yazmış o yazıyı. Bir de anladığıM kadarı ile Anadolu’daki şiir çalışmalarından, yeni çıkan mecmualardan bahsediyor.

2012 şiirini tahlil edecek malumatım maalesef yok. Çünkü 2012 şiirine tahammülüm yok benim. Aslında elimden geldiğince mecmuaları takip ediyorum. Farklı farklı birçok mecmua satın alıp onların kimisini didik ediyor kimisini de es geciyorum ama şiirlerini okumak için mutlaka bir gayret gösteriyorum. Gösteriyorum ama onları anlayacak akıl bende ne gezer? İkinci yeninin kötü bir kopyası olduğunu düşündüğüm bu şiirleri anlayan var ki her yeri sarmışlar. En kelli felli, kodaman mecmuaların bile sahifeleri onlarla dolu. Eh Mustafa Şerif Onaran da yılların edibi, biliyordur bir değerleri olduğunu ama işte ne yaparsınız ben “Bir uykuyu cananla beraber uyuyanlar / Ömrün bütün ikbalini vuslatta duyanlar” mısraları ile başlayan aruz vezni ile yazılmış şiirleri beğenip anlıyorum da “Cemal Süreya bir sihirbazdı / bacaklarından şiir çıkaran / bastırılmış isyanların şairi / evet derken hayır duran” mısralarını anlayamıyorum, bunlarda bir güzellik bulamıyorum. Hatta ne kadar dar bakıyorum ki şiire gözlerim devamlı bir kafiye, redif arıyor.

Benim şiirden anlamadığımı bu yüzden çok rahat söyleyebilirler ama şiir zevkim olmadığını söyleyemezler bence. Evet ben şekle yani şiirin biçimine çok ehemmiyet veriyorum ama sadece ona da bakmıyorum. Sırf mevzun veya mukaffa diye şiir beğenmem vaki değildir. Evet hem anlamak hem duymak isterim yani ben şiiri. Bu yüzden Ahmet Haşim’i severken Attila İlhan okumayı da bırakmam. Haşim ile İlhan’ı bir arada zikretmişken vezin ile alakalı bir tespitimi de söylemek istiyorum. Evet İlhan belki aruz vezni ile yazmadı şiirlerini ama onun şiirinde vezin yok diye açıkça söyleyemeyiz. Hayır, serbest ölçü denen acayip tabirden bahsetmiyorum. Şiirin iç ahenginden bahsediyorum. Kafiyenin açıkça mevcut olmadığı ama kendini hissettiren şiirlerin şairidir İlhan. Yani şiirlerinin mutlaka bir vezin ve ahenk unsuru vardır. Bahsettiğim vezin adeta her şiirin kendi dâhilî vezinidir. Hiç şüphem yok ki Attila İlhan bunu divan şiiri bilgisine borçludur. Diğer şairlerimizin ondan feyz almasını çok isterim. Tabii o zaman anlaşılır ve ahenkli şiirler yazabilirler. Daha doğrusu benim anlayabileceğim ve beğeneceğim şiir yazarlar. Tabii bir de aruz öğrenmek, eski yazı çalışmak, kafiye talim etmek lazım benim bu dediğimi yapmak için. Alan razı satan razı ise ne lüzum var sanat için gayret etmeye.

Bu yazdıklarımdan umutsuz olduğumu falan sanmayın sakın. Ümidimi kaybetmedim. Çok kıymetli şiirlerin şairi bir arkadaşım sayesindeTürk edebiyatının yine iyi şiirlere fark olacağına kanaat getirdim. Onun kadar iyi yazanına ben rastlamadım, o kadar iyi yazan var mıdır bilmiyorum ama en az onun kadar gayret gösteren başka gençler olduğuna eminim. Ve dilerim bir gün gelir sanata hak ettiği ehemmiyeti veren bu gençler daha doğrusu bu genç şairler ve şair namzetleri mecmualarda, edebiyat tarihlerinde boy gösterirler.

Bu temennilerim ne zaman gerçek olur orasını kestiremiyorum ama hakiki şiire götürecek yol hakkında biraz malumat sahibiyim sanki. Zaten bunu keşfetmek için çok bir şey yapmaya lüzum yok. Büyük şairlerimizin hayatlarına ve tahsillerine bakmak, bilhassa usullerine dikkat etmek kafidir. Bu mevzuda da diyeceğim şeyler var ya daha sonra.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s