Hürriyet

Hürriyetten bahsedeyim, biraz beyik laflar edeyim dedim, olmadı. Beceremiyorum ben bu işi. Kalemimin ucuna geldiği gibi söylemeye mecburum anlaşılan.

Efendim nereden aklıma böyle ciddi bir mevzu geldi onu söyleyeyim evvela. Hürriyet hakkında yazmış birisi gazetede de oradan aklıma düştü bir şeyler söyleme sevdası. Her konuda söyleyecek bir şeyler buluyorum. Bu mevzuda da bulurum gibi geldi ilk önce ama yok , olmadı. Çok az benim hürriyet hakkında diyebileceklerim. Aslında biraz da şaşırıyorum böyle olduğuna çünkü hem kendi tespitlerinden anladığıma hem de etrafımdakilerin ifadelerinden çıkardığıma göre ben hür mizaçlı biriyim. İşime karışılmasından, emir verilmesinden nefret ederim. Bir işi yapmamı emrettikleri vakit yapacağım varsa da yapmam. İşi inada bindiririm. Öylesine katıyım bu mevzuda.

Hür mizaçlı insanın hürriyet hakkında nasıl söyleyeceği bir şey olmaz diye soruyorum kendi kendime. Ama cevabı da kendim veriyorum. Ben hürriyet mefhumu üzerine hiç tefekkür etmedim. Pek de sevmem hürriyeti mevzu edinen muharrirleri, hatipleri. Hürriyet düşmanı olduğumdan değil, sakın yanlış anlaşılmasın, çok fazla beylik lafa ve felsefeye tahammülüm yok da ondan sevmem. Şimdi açsak felsefe kitaplarını kim bilir zamanımıza kadar kaç feylesof kaç sayfa yazı yazmıştır hürriyete dair? Hiç unutmam arızalı bir tarih hocamız vardı idadide (lisede), derste neyi talim ediyorduk hatırlamıyorum, mevzu hürriyete geldi de uzun bir nutuk çekti. Efendim insan her şeyi yapamayınca hür olmazmış, hür olmak demek her şeyi yapmak demekmiş vesaire. Ben hayat dairesinden çıkan fikirlere dehşetle bakıyorum. Hürriyete bu tip acayip vasıflar ve vazifeler yüklemek bence insan aklına hakarettir. İnanıyorum ki buna müşabih (benzer) bir sürü gaflet timsali efkâra sahip insan vardır arzın üzerinde. Allah onlara çattırmasın insanı.

Hürriyet deyince benim aklıma hemen Namık Kemal’in meşhur Hürriyet kasidesi ve o kasidenin yine meşhur

Ne füsûnkâr imişsin ey dîdâr-ı hürriyet
Esîr-i ışkın olduk gerçi kurtulduk esâretten

beyti geliyor. Şiir meftunundan da hürriyet bile dense aklına onunla alakalı şiir gelmesi beklenir. Lafı dağıtmayalım, ben severim bu beyti. Ahengi hoşuma gider ama idadide edebiyat imtihanlarının vaz geçilmez suali haline geldiği için garip de bir hisse kapılırım. Beyitteki tezat sanatını bulmamız istenirdi imtihanda ama o kasidenin bir tek bu beytinin, üstelik sadece tezat sanatının bir misali olarak hatıra gelmesi biraz üzücü bence. Bilmiyorum, o kasidenin kıymeti ancak bazı söz sanatlarıyle zikredilecek kadar mıdır.

Hürriyet deyince zikretmem lazım gelen bir şey de yüce dinimiz İslam’ın hürriyete ne kadar ehemmiyet verdiğidir. Allah iman edip etmeme hususunda her insana bî-hadd hürriyet bahşetmiştir. Benim aklıma ilk gelen bu. Eminim âlimler İslam’da hürriyetin ehemmiyetini çok daha güzel izah ederler. Hem din benim konuşmaya ve yazmaya biraz havfettiğim (korktuğum) bir şey. Dînin ilimsiz zikredilmesi çok hatalı. Ben de din âlimi olmadığım için bu kadar konuşacağım.

Hürriyet tabii cemiyet için de mühimdir. Sanat için de mühimdir. Tabii söylemeden olmaz hür olmayan insan sanat eseri veremez. Evet bakın hürriyetle alakalı bir yazının olmazsa olmazlarını da aradan çıkarmış oldum. Evet bu fikirler bence de doğrudur. Okunur okunmaz buna hükmedemesem de biraz akledince hak veriyor insan. Veriyor ya sevimsiz, yüzü asık cümleler bunlar. Benim yazımda yerleri yok. Yine yüzü asık ve bol dipnotlu kitapların sayfalarıdır bu cümlelerin yerleri.

Bu konuda söyleyeceğim yok dedim ama biraz yazınca arkası geldi. Yine de öyle hürriyete dair büyük büyük laflar ettiğim bir yazı sayılmaz bu. Ben kendimden bahsettim. Hürriyetle alakalı yazılar arasına girer mi girmez mi, bilmem orasını.

Onur BÜLBÜL

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s