Ataç

                                       

Nurullah Ataç’ın öyle bir üslubu var ki insanı sarıveriyor. Kendimi ister istemez kaptırıyorum ona. Bir bakıyorum her cümlemi onun gibi kurmaya başlamışım. Onun gibi düşünmeye çalışıyorum. Nurullah Ataç çok tesirli olabilir tabii ki ama belki benim de henüz bir üslup oluşturamadığımdan böyle oluyordur. Emin olamıyorum bir türlü.

Deneme, (benim tabirimle kalem tecrübesi), yazmaya başlamam da bu Ataç kıraatlerimden sonradır. Çok hoşuma gitti onun yazıları. Aklımda kalan Kedi, Uçak, Yahya Kemal gibi yazılarını hala dönüp dönüp okuyorum. O kadar güzeller ki, önüme gelene de tavsiye ediyorum. Ben de onu taklit etmeye çalışıyorum. Yazılarım onunkiler gibi olsun istiyorum ama olmuyor. Bazıları çok benziyor ama bu sefer de rahatsız oluyorum. Çünkü benim inandığın, beğendiğim yazı lisanı onun lisanı değil. Beğendiğim lisan o değil desem de yalan aslında. Çünkü beğeniyorum. Beğeniyorum beğenmesine ama istimal etmek istediğim yazı lisanı onunki değil. Ben Arapça, Farsça kelimelerle dolu o ağdalı lisanı tercih ediyorum ama olmuyor. Aldığım talim ve terbiye o cihette değil de o yüzden olmuyor bence. Belki zamanla yerine oturur lisanım. Çünkü Türk edebiyatında okumaya başlamamla çok şey değişti. Daha şuurlu bir klasik talim, terbiyeye başladım. Dilerim istediğim lisanı oluştururum.

2012’nin Ocak ayı idi ilk Ataç kitabını aldığımda. Günlerin Getirdiği-Sözden Söze kitabını aldım, Beyoğlu’ndan. Antalya’ya dönerken yolda epeyce okudum o kitabı. Sonra da bırakamadım Nurullah Amcayı. Evet ben ona amca diyorum, hatta “amcam” diyorum. O kadar çok okudum ki kitaplarını, sanki tanıyorum Nurullah Amcamı. Fakat tek tanıdığını hisseden ve  amca diyen ben değilmişim. Çok kişi böyle diyormuş. Yazıları insana amca dedirtiyor.

Herkese sevdirmeye çalışıyorum kitaplarını. Bazılarına sevdirdim ama bazıları oralı olmadı. Olsun ben yine de seviniyorum o birkaç kişi için. İnanıyorum ki onlar da başkalarına sevdirecekler Ataç’ı.

Evet benim bu kadar Ataç hayranı olmam biraz tuhaf. Ben hep Osmanlıcadan taraf oldum, eski harfleri müdafaa ettim. Değişmedim de, hala aynı taraftayım hala da eski harfleri müdafaa ediyorum. Ama Ataç bize çok mühim şeyler öğretiyor. Bir kere fikrin ne kadar mühim olduğunu gösteriyor. Sonra insan denen mahluka tarafsız bir gözle nazar edip nice hakikatleri gözler önüne seriyor. Bunlar hep Ataç’tan öğreneceğimiz şeyler. Evet o, lisan inkılabına gönül vermiş biri ama olsun. Ben lisan inkılabı taraftarları içinde onun gibi insicamlısını (tutarlısını) görmedim. Körü körüne bir gönül verme değil onunki. Zaten diyor ya “tek çıkar yolun öz dille gitmek olduğunu kendi düşüncemle anladım” diye.

Şunu da söylemem lazım. Ataç inançlı biri değil. Ama o, o kadar tarafsız bakıyor ki insanoğluna ve dünyaya, ister istemez dedikleri İslam ile birbirini tutuyor. Çünkü insana bu kadar tarafsız bakıldığında onun fıtratına ulaşılır. İslam da bu fıtrata göre olduğundan Ataç’ın dedikleriyle İslam arasında tezat olmaması çok tabii. Elbet ufak tefek farklılıklar var ama lafı bile edilmez onların. Ve bana kalırsa Ataç hakiki İslam’ı öğrenseydi dine bakışı daha farklı olabilirdi. Çünkü peşin hükümlü biri değil.

Kitapları arasında da bir sıralama yapacak olursak ben Günlerin Getirdiği kitabından başlanmasını tavsiye ederim. O kitap denemenin ne olduğunu gösteren aynı zamanda Ataç’ın ne kadar büyük bir denemeci ve edebiyatçı olduğunu gözler önüne seren bir kitap. Günlerin Getirdiği’nden sonra da bence yine o hayatta iken çıkmış kitapları okumak lazım. Hayattayken telif olunanlar bitince de vefatından sonra telif olunanları okumak bence en iyisidir. Dergilerde isimli kitabı da oldukça tuhaf, ben “Mecmualardan” yazılarını yazarken onu taklit ediyorum mesela.

Ataç ile alakalı bir de kısa belgesel çekmiş TRT. Onu da tavsiye ederim. Pek güzel olmuş. Yazılarından daha fazla iktibas yapılsa daha da güzel olurmuş bence ama buna da şükür.

Onur BÜLBÜL

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s