Usûl-i Tahrîr

Ne zamandır yazı yazıyorum, bilgisayarda yazmaya bir türlü alışamadım. Elimde kalem olmaksızın, kelimelerin mürekkeple vücuda gelmesini seyretmeksizin yazdığım mevzua kendimi veremiyorum. Bilgisayarda yazarken kafam, yazdıklarıma değil de basmam gereken tuşlara gidiyor. Ayrıca bilgisayarda ufacık hataları telafi etmek için ziyadesiyle uğraşıyorum ama kalemle yazarken bir çizik atıyorum oluyor, bitiyor.

İşin aslını söyleyeyim; bilgisayarda yazmak zor da olsa, hataları telafi etmek çok vakit de asla daha âlâ. Çünkü yazılanları bilgisayara geçirmek hem zor hem de insanın tahmin ettiğinden fazla vakit alıyor. Acıyorum o zamana. Keşke biri olsa da ben söylesem o yazsa diyorum. Tabii buradaki yazmak, bilgisayara geçirmek manasında. Yoksa dikte etmekten bahsetmiyorum. Onun hakkında da anlatacaklarım var ya tehir edeyim (erteleyeyim). Şimdi bilgisayarda yazmanın zorluklarından açmışken devam etmek istiyorum. Aklıma F klavye, Q klavye tartışması geldi. Oktay Sinanoğlu Türkçeye en münasip klavyenin F olduğunu iddia ediyor. Facebook’taki Türkçe sahifeleri de bu kanaatte. Lakin ben F klavyenin niçin Türkçeye münasip klavye olduğunu izah edene rast gelmedim. Dilerim biri bana izah eder. Eğer beni kandırabilirse ben de zorlarım kendimi F klavye ile yazmayı denerim. Bilgisayarda yazmak belki de Q klavyeye alıştığım için müşkül geliyordur bana. Lisanımıza hakikaten münasip değilse zorlanmam da gayet tabiidir. Bu mevzuda bir tahlil yapmam lazım. Bakalım karşıma neler çıkacak.

Aslında elle yazmaktan, yukarıda zikrettiğim zorluklar sebebiyle bizarım. Lakin kime dertlensem kalem istimal etmenin (kullanmanın) iyi bir şey olduğunu söyledi. Ben bunun bir teselli olduğunu düşündüm evvela. Sonra değiştirdim kanaatimi. Elle yazmak insanlara daha romantik geliyor. Bir de benim dolma kalem kullandığımı biliyorlar. Beni tahrir ederken hayal edip, elimdeki kalemin hareketini hoş buluyorlar. Onları takbih edecek değilim, ben de hoş buluyorum. Zarif bir tarafı var bu işin ama cefası da var. Dışarıdan bakarken iyi de içine girince başka başka eziyetlerle karşı karşıya geliyor insan.

Tahrir şekli üzerine bu kadar konuşulur mu demeyin. O çok beğendiğimiz eserler nasıl tahrir ediliyor, düşünmez misiniz hiç? Muharrir yahut şair, yazarken yalnız kelimeleri düşünmüyor ya! Makine ile yazıyorsa kağıdını, kalemle yazıyorsa kağıda ilaveten kalemini de düşünüyor. Nesini düşünecek bunların da demeyin. Dolma kalem ise mürekkep yetecek mi, kurşun kalem ise açmak için bıçak var mı gibi çeşit çeşit sualler sorar insan. Mesela ben bile bunları yazarken baktım kaleme daha ne kadar götürür beni bu mürekkeple diye. Yazının aslını görenler bilirler ne kadar götürdüğünü çünkü az evvel yeni kartuş taktım da mürekkep daha bir yayılır oldu kağıda. Kağıt da kağıt değil mendil mübarek. Bir çekiyor ki mürekkebi sormayın.

Mevzuu dağıtıp dikte etmeyi unutacağım diye korkmayın. Unutmadım, bakın yeni paragrafa geçtim. Bu dikte etme meselesi pek hoştur. Tecrübe edin bir kere. İnsan kendini çok rahat hisseder. Konuşur gibi yazmak tabirinin hudutları zorlar. Tabii öyle büyük nimet her zaman karşıma çıkmıyor. Nereden bulayım gevezeliklerimi üşenmeden yazacak birini? Dayımın dairesinde memuru varmış. Eğer memur meşgul değilse dayım ona dikte edermiş. Kıymetini bilsin o memurun. Zaman zaman dayımı bizzat yazmak mecburiyetinde bırakıyormuş ya olsun. Verdiği hizmetin yanında lafı olmaz o kadar nazın.

Ben kalemle yazmanın güzelliklerinden bahsetsem de müşkül taraflarından bahsetmem kalemimi kızdırdı sanırım ki müşkül öyle olmaz böyle olur deyip mürekkebi kesiverdi. Özür dileyeyim kendisinden, ben pek seviyorum onunla yazmayı. Zaten validemin hediyesi olduğundan ayrı bir ehemmiyet veriyorum kalemime. Yanımdan ayırmıyorum onu.

Kalem merakının bir iptila halini almasından da bahsederdim ya başka zamana artık. Ne kalemde ne bende takat kaldı daha fazla tahrire. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s