Hayâl

Hülyalara dalmak nasıl güzeldir! Tarifi mümkün olmayan bir zevk verir bana hayal kurmak. Öyle sıradan bir zevk değildir, yani baya mesai harcayıp güzel tatlar aldığım bir faaliyettir. İçimde hissederim hayallerimi, onlardan ayrı düşeceğim diye çok korkarım.

Neler hayal ederim diye düşündüm bunları yazarken. Evet ben çok hayal kuruyorum, belki bir genç kız kadar hayal kuruyorum ama sadece kuruyorum. Kurduklarım üzerine hiç düşünmüyorum. İlk defa bu yazıyı yazarken düşündüm. Ben hep kendimle alakalı hayaller kuruyorum. Bilmiyorum, belki herkes öyle yapıyordur ama bu garip geldi biraz bana. Mesela hayallerimin merkezinde hep ben varım. Sadece ben. Acaba fazla mı hodbin (bencil) biriyim? Eğer öyle isem gerçekten üzülürüm. Çünkü hiç sevmem hodbin insanları hatta nefret ederim. Bu kadar tiksindiğim insan tipinden biri olmak da üzer, çok üzer beni. Öyle miyim değil miyim, bunu arkadaşlarıma soracağım. İtimat ettiğim arkadaşlarım bana hakikati eğip bükmeden, dosdoğru söyleceklerdir.

Gene uzaklaştım mevzudan. Hayallerimi yazıyordum en son. Lakin kolay iş değil bu, hayallerimi yazarsam ne büyüsü kalır ki onların. Onlar hayal olarak güzel. Yazarak tam bir nesnellik kazanırlar ve bana zevk veren hallerinden eser kalmaz. Bunun olmasını istemiyorum. O yüzden teferruatla yazmayacağım. Umumi hatlarından bahsedeceğim sadece. Mesela şunu söyleyebilirim ki ben para falan hayal etmem. Hep hissi hayaller kurarım. İzdivacımı, kuracağım aileyi vs düşünürüm. En çok da belki yüzünü hiç görmediğim hatta olup olmayacağı bile belli olmayan zevcemi hayal ederim. Onu tasvir etmemi zaten beklemeyin, kendimden kıskanırım ben zevcemi, burada size aşikar mı edeceğim?

Unutmamak lazım, hayal kurmak kuvvet verir insana. Ben bunu bizzat tecrübe ettim. Ne zaman ki hayal kurmayı bıraktım, o zaman elden ayaktan düştüm, ruhen çöktüm. Şimdi daha iyi biliyorum kıymetini. O sebeple hayallerimi bırakmıyorum. Onlar sayesinde hayata tutunuyorum. kötü anları, berbat mekanları tersine çeviriveriyorum.

Çehre-i zerdim bigi âlem hazân olsa ne gam
Çün hayâl-i rûy-i yâr nev-bahârımdır benim

Bu beytin yarısını gündüz yarısını gece yazdım. Aradaki zamanda kıymetdar kadim dostumla yukarıda zikrettiğim meseleyi konuşma fırsatı buldum. Müşterek bir fikre vardık. Dedik ki bize göre insanın içinde hodbin bir taraf vardır, vardır ya fıtratta olan bu hodbinlik zararlı değildir. Kendi kendimizi mi teselli ediyoruz diye de düşündüm ve hayır cevabını verdim. Çünkü biz bu hakikate ulaştık. Ulaştık dediğim hakikat hatalı olabilir tabii, ama bizim için hakikar şimdilik bu.

Lafı gene lüzumsuz uzattım. Ben aslında sadece yukarıdaki beyti zikretmek istiyordum. O güzel beyti yazayım, başkaları da duysun diye yazdım bu yazıyı. Yoksa ben böyle felsefi laflar etmeyi sevmem. O beyit için katlandım buna. Beyit de beyit hani. Şairin talihini düşününce kıskanıyorum. Nev-baharımdır dediği sevdiğinin hayali imiş! Böyle kalıcıı nevbahara sahip olmak ne büyük saadet! İşte aşık olmak böyle bir şey. Her daim insanın içinde taşıdığı hararet, saadet. Çok azap verecek hadiseler vuku bulsa da gitmeyeceğini düşünüyorum ben o hararetin, o saadetin. Çünkü aşıklık hali bir mefhum olarak saadet kaynağı. Bunun ilmi izahını yapamam ama yapabileceklere sual edersek anlatırlar. Fuzuli’den okuyalım:

Yâ Rab belâ-yı aşk ile âşinâ kıl meni
Bir dem belâ-yı aşkdan etme cüdâ meni

Aşk, öyle yahut böyle saadettir, zarafettir. Bence hülyalara dalmak da bu saadete kendini bırakmak değil de nedir? O yüzden hayalsiz kalmamalı insan. Çünkü saadet vaz geçilmez gıdamızdır ve membaı hayallerdir. Bir an bile saadet yaşamamış insan yoktur, yaşayamaz çünkü. Hayalsiz de yaşanmaz. Yahya Kemal’in unutulmaz mısraları, benim kıvranıp kıvranıp izah etmeye çalıştığım şeyi bakın nasıl naklediveriyor:

Yürü! Hür maviliğin bittiği son hadde kadar!
İnsan âlemde hayâl ettiği müddetçe yaşar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s