Mecmualara Bir Bakış

Son zamanlarda ne de çok tarih mecmuası neşrolunuyor. En meşhurları NTV Tarih’tir ama Atlas Tarih’in de ondan aşağı kalır yanı yok. Bunlara bir de Derin Tarih dergisi dahil oldu ve büyük dükkanlarda satılan, renkli tarih mecmuaları üçe çıktı. Onlar üçe çıktı ya edebiyat alemi hala yerinde sayıyor.

Nasıl bu kadar rahat söylüyorum bunu? Çünkü hakikati görüyorum. Bugün neşrolunan edebiyat mecmualarının elle tutulur iş yaptıklarını düşünmüyorum. Bilhassa o rengarenk tarih mecmuaları ile mukayese ettiğimde iyice sinir oluyorum. O kadar edebiyat muhitini toplayan, o güzelim dergileri çıkaran zihniyetin artık gözlerden ırak olmasına sinirleniyorum. Heyecanla beklenen, çok satılan bir edebiyat mecmuasının çıkarılamamasına sinirleniyorum. Kendimi avutacak şeyler bulmaya da çalışmıyorum. “Bu millet edebiyata hak ettiği ehemmiyeti vermiyor, edebiyatı idrak edemiyor.” deyip işin kolayına kaçabilirim ama hakikat bu değil ki. Artık iyi icra edilenlerin şeylerin itibar gördüğü aşikardır. Bugün eğer millet edebiyat mecmuası okumuyorsa, mesuliyet bizzatihi edebiyat muhitlerindedir. Anlaşılmaz, manasız ve -tabirimi mazur görün- ne idüğü belirsiz sahifeler topluluğuna kimse para vermek istemez. Kimse de vermiyor. Buna dur diyecek ne odur ne bu. Dur diyecek, aklını başına devşirmesi lazım gelen edebiyatçılardır.

Şiir diye her ay sahifelere tab ettikleri (bastıkları) satırlardan kaçı şöyle içimize tesir ediyor? On, on beş şiir okuyorum da bir, bilemediniz iki tanesi için güzel diyorum. Diyeceksiniz ki “efendim, sen beğenmiyorsan kötü oldukları manasına mı gelir?” Benim nazarımda gelir. Bu fikirler de zaten benim nazarımdan, benim kalbimden ve bittabii dimağımdan geliyor. Farklı efkara (düşüncelere) sahip zevatın da tenkitlerle seslerini duyurmalarını beklerim. Onları da okurum. Lakin benim fikrim bunlardır. Manasız laf etmeyi sanat zannetmeyi bıraktığımız da inanıyorum ki edebiyat mecmuaları da itibar görecekler.

On, on beş şiirden bir, iki şiir beğeniyorum dedim ya onları burada mukaseme etmek (paylaşmak) isterim. “Mecmualardan” diye bir serlevha (başlık) münasiptir diye düşündüm. Dilerim sizler de sever, beğenirsiniz o şiirleri.  

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s