Endülüste Raks

Endülüste Raks şarkısını bilir misiniz? Çok güzeldir, eşi yoktur. Aslında o muhteşem bir şiirdir. Yahya Kemal’in meşhur bir şiiridir. Çok severim ben onu. Okur dururum. Lakin okumak kadar dinlemek de zevk verir bana. Büyük bestekar Münir Nureddin tarafından bestelenmiştir. Şimdiye kadar dinlemedi iseniz dinleyiniz. Ama öyle herkes söyleyemez o şarkıyı. Şiirin manasını düşünmediklerinden olacak, bir türlü şiiri aksettiremezler. Nasıl olur şiiri aksettirmek? Anlatayım efendim.

Şiirin şu kısmını okuyalım: Raks ortasında bir durur, oynar yürür gibi / Bir baş çevirmesiyle bakar, öldürür gibi”. Ben en çok burasını severim şiirin de şarkının da. İşte “raks ortasında bir durur” öyle bir terennüm edilir ki (söylenir ki) İspanyol hanım karşınızda raks ediyor sanırsınız. En azından ben öyle sanıyorum. Bunun için kimden dinliyorum diye sorarsanız, bizzat bestekarından dinliyorum. Kimileri vardır, beğenmezler Münir Bey’in sesini ama şiirdeki manayı en iyi onun icraında hissediyorum  ben.

Uzun süre Münir Bey haricinde kimseden dinlemedim. Lakin bir temmuz gecesi tamamen tesadüfi şekilde Emel Sayın hanımefendiden dinledim ki hayran kaldım. İlk defa şarkının ikinci bir icraını beğeniyorum. Onu da dinleyiniz. İkisi de çok güzel bence. Tabii bu iki icraın ne kadar güzel olduğunu fark etmeniz için başka icraları da dinlemenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde fark etmeniz zor olacaktır. Dîger icraları dinlerseniz bittabii (doğal olarak) bu şarkının büyük coşku ile icra ve terennüm edilmesi lazım geldiğini hissedersiniz. Çünkü şiir, gürül  gürüldür, coşkuludur, müheyyicdir. Terennümü de öyle olmalıdır.

Bu eserden asıl ne zaman zevk alırım biliyor musunuz? Aşık olduğumda. Aşık değilken de güzeldir o  ama aşıkken daha da güzel oluyor. “Bir baş çevirmesiyle bakar, öldürür gibi” kısmında aklıma, aşık olduğum güzelin dîdegânı (gözleri) gelir de içim titrer, aşkla ürperirim. Aşk kelimesini hemencecik, kolayca kullandığım için takbih etmeyin (kınamayın) beni. Ben başka türlüsünü yaşamadım ki. Eğer bambaşka bir halini yaşarsam “onlar aşk değilmiş” derim lakin şimdilik benim aşk dediğim bu hislerdir. Öldüren gibi bakışlarla içimin titremesidir, kendimden geçmemdir.

Ez cümle, dinleyiniz o şarkıyı, dinlemeden evvel de şiiri okuyunuz. Yüksek sesle, bağır çağır okuyunuz. Ondan sonra yüksek sesle dinlersiniz şarkıyı. Beğenmenizi dilerim efendim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s