İki Fransızca Şarkı

               

Fransızca’nın telaffuz kaideleri ile tesadüf eden insanlardan kaçı sevmez bu nazik lisanı? Mümkündür ki gırtlaktan çıkarılan r sesi ve dîger bazı sesler kimilerine kaba ve sert gelir. Lakin umumi kanaat zarif lisan olduğu cihetindedir. Benim kanım da budur. Sırf konuşması kulağa hoş geliyor diye talim edeceğim iki lisandan da biridir bu sebeple. Bir de Farsça’yı çok severim ben. Kendi lisanımdan ayırmam.

Lisan bu kadar zarif olunca o lisanla icra edilen şarkılar da en az o kadar zarif oluyor. Elbette sırf Fransızca diye güzel olacak değil bir şarkı ama Fransızca, bir şarkının güzelleşmesi için dîger lisanlardan daha münasiptir gibi geliyor bana. Dinledikçe dinleyesi geliyor insanın. Mesela kim bilir Avant de nous dire audieu şarkısını kaç defa dinlemişimdir? Bu şarkıyı ben ilk defa çocukluğumda Candan Erçetin’in kasetinden babamla yaptığımız uzun araba seyahatlerinde dinledim. Uzun bir fasıladan sonra birkaç ay evvel yine aklıma geldi de büyük bir hasretle yeniden gûş ettim. Lakin bu sefer Candan Erçetin’den değil de şarkının asıl sahibesi Jeane Manson’dan… Fark ettim ki Candan Erçetin şarkıyı biraz değiştirmiş farklı bir hava katmış. Aslını dinledikten sonra Candan Erçetin’in pek de muvaffak olamadığına kanaat getirdim. En azından bu şarkı için.

Peki pek kıymetdar musikişinasımız Candan Hanımın her şarkısı için söylenebilir mi bu? Bence söylenemez. Bir La Boheme yi Candan Hanımdan dinleyin derim ben. Asıl sahibi Charles Aznavour ile mukayese edin de bakalım ne diyeceksiniz? Candan Hanımın bu terennümünü de sevemeyenler çıkacaktır, çıkmıştır hatta. Ben birkaçının efkarını okudum internette. Lakin ne diyebilirim ki benim kulağıma Charles beyin kısa kısa terennümleri güzel gelmiyor. Candan Hanımın “la boheme” derken o la’ya bir girizgahı var ki mest olmadan dinleyebildiğimi hatırlamıyorum. Belki de benim kulağım doğu teranelerine daha aşina olduğu için böyle oluyor. Sebebi neyse ne. Ben pek seviyorum o şarkıyı ve Candan Hanımın billur-misal sesini.

Yabancı musikiden anlamam. İyi kötü bir musiki zevkim vardır. Hoşuma gitti de bu iki şarkı belki siz de seversiniz diye anlattım. Dinler de hissetiklerinizi söylerseniz pek memnun olurum.

Şarkıların rabıtalarını da vereyim de kolaylık olsun.
Evvela Avant de nous dire adieu:
http://www.youtube.com/watch?v=95J5mCb6Xx4
http://www.youtube.com/watch?v=voVP7q48hXQ

Sonra La Boheme:
http://www.youtube.com/watch?v=A314PVRSQIM
http://www.youtube.com/watch?v=aN8z07wE1Ao

Musiki gibisi yok efendim!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s