Kuyucaklı Yusuf

 

Kuyucaklı

Münekkit (eleştirmen) değilim değilim diyorum ama tenkit yazmadan da edemiyorum doğrusu. Kitaplar hakkında fikir beyan etmeyi seviyorum. Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf’unu okudum da yine sarıldım kaleme işte. O meşhur roman hakkındaki fikirlerimi yazmak istedim.

Ben tahlil edemem romanları. Sıradan bir film izler gibi okur, kafamda canlandırırım insanları, mekanları, olayları. Kuyucaklı Yusuf da bu anlamda ben de farklı bir tesir uyandırmadı. Lakin heyecanla, bir solukta okuduğum romanlar arasında yerini de aldı. Böyle olmasında Sabahattin Ali’nin pek güzel lisanının ve tabii romanın mevzuunun da payı büyüktür. Bana öyle geliyor ki benzer şeyleri Sabahattin Ali değil de başkası yazsaydı asla bu kadar çabuk okuyamazdım.

Yalan söyleyecek değilim. Peşin hükümlü bir  edayla aldım elime bu kitabı. Hiç sevmediğim Kürk Mantolu Madonna’dan sonra okuyacağım ikinci Sabahattin Ali romanı olan bu roman hakkında pek hoş hislerim yoktu. Ama kitabın zenende (çarpıcı) medhalini (girişini) okuyunca hislerim derhal değişti. Büyük cesaretle söylüyorum ki bende bile böyle tesirleri olan kitabın roman seven insanlar üzerinde derin izler  bırakacağına kaniyim. O sebeple gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum Kuyucaklı Yusuf’u.

Lafı uzatmak istemiyorum lakin kitabın bendeki mühim tesirlerinden olan Anadolu insanına nazarımın değişmesine vesile olan tarafını da zikretmeden kapatmayacağım. Romandaki münasebetler bana her daim etrafımda tezahür eden fakat benim şu zamana kadar farkına varmadığım benzer münasebetleri aniden idrak etmeme muavenet (yardım) etti. Bilhassa cumhuriyet devrinde ele alınan Anadolu’nun, her daim tasvir edilen ahlaklılık, namusluluk, dindarlık gibi hasselerinin (özelliklerinin) zannedildiği kadar cemiyete (topluma) hakim hasseler olmadığını idrak ettim. Sabahattin Ali’yi sadece bu sebeple takdir etsem münasiptir.

Vel-hasıl-ı kelam, okunacak kitaptır Kuyucaklı Yusuf. Noksan tarafı yok mudur? Vardır. Vardır ya görmezden gelinecek şeylerdir onlar. Ben derim ki bir okuyun, beğenmezseniz konuşuruz sebeplerini.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s