Şiire Dair

                Birkaç gün evvel kitapçıya gittim. Ben kitapçıya gittiğim vakit kendimi derhal şiir kısmına atarım. Şiir kitaplarına göz atmadan geçip gidemem. Zannediyorum şiirin ayrı bir yeri var benim kalbimde, dimağımdaki bu kadar ehemmiyet veriyorum şiire. Lakin şiirden kastım kalbimi titretecek terennüme, musikiye sahip şiirdir. Öyle her şiir kitabına sarılıverenlerden değilim. Hele ki bir ritim tutturmayan, özenle seçilmiş kelimelerden teşekkül etmemiş şiirlerden tiksinirim. O sebeple kolay olmuyor benim bir şiir kitabı satın almam. Çok arıyorum, çok zorlanıyorum.

                Şiir deyince sadece kafiyeli, vezinli söz aradığımı zannetmeyiniz. Attila İlhan’ı da pek severim mesela. Yahut Özdemir Asaf’ı. Lakin mesele kafiyeli, vezinli bir söz okuma isteği değilse de vezinli bir dimağın ürünü olan şiiri okuma isteğidir. Onu bulmak daha da zor oluyor. Şairin ruhunda bir kafiye, bir vezin, bir ahenk olacak ki yazdıkları görünürde olmasa da özünde vezinli, ahnekli olsun. Şair için kolay iş değildir bu. İlme sahip olmak lazım gelir. İlim derken de aruz kalıbını bilmek yetmez. Onu lisanına oturtacak şair. Öyle bir seviyeye gelecek ki günlük konuşmasında bir anda vezne münasip düşürecek cümlelerini. Ondan sonra varsın şiirinde kullanmasın. Ruhu işlemiş aruzun zarafetine sahip şair ne yazarsa yazsın zaten ahenkli, vezinli olur.

                Şiirde mana da aramam ben. Sadece söylemesi güzel diye evin içinde bağıra bağıra okuduğum nice mısralar vardır. Onlardaki musikiyi severim. Mesela akis sanatına misal verilirken hep tercih edilen gazelin “Alem yüzüne meftun, meftun yüzüne alem” mısraını okur dururum. Manası nedir bunun? Yüzü o kadar güzelmiş ki herkes ona tutkunmuş. Derin bir manası yoktur yani mısraın ama söylemesi güzeldir. Musiki sahibidir. Hele meftun kelimesindeki u’yu biraz uzatıp okursanız pek güzel olur.
                Mana çok mühim değildir ya büsbütün manasızlığı da çekemem doğrusu. Okuyup da kafamda öyle yahut böyle bir tasvir oluşturmayan şiirden hazzetmem. Tasvirden kastım bir mekan değildir sadece, mücerret bir mefhum da bende tasvir oluşturur. Mesela Haşim’in “kuşlar mıdır onlar ki her akşam alemlerimizden sefer eyler” mısraında mücessem (somut) bir mekan yoktur. Her halükarda kafamda, kalbimde bir tasvir oluşur, hissettirir kendini. Bunlar olmadığında ise hiçbir şey ifade etmez bana. Arka arkaya sıralanmış kelimeleri okumaktan hiç zevk almam. Çok derin manalar bulunduğu söylenen ikinci yeni şiirlerinden de bu sebeple hiç hoşlanmıyorum. Onlarda bir yavanlık var. Hislerime tercüman olamıyorlar. Cemal Süreya bile aşkı izah edemiyor. Kızmasınlar bana ama ben aşkı ve hallerini divanlarda buluyorum. Aşık olan bir gencin başına gelenleri, hissiyatını divan şiirinin türlü türlü beyitlerinden âlâ kimse terennüm ettiremedi. Bu gidişle de ettiremeyecek. Çünkü aşka bakış değişti. Aşık olan gençten anladığım da bir sevgili bulup iki gün seviştikten sonra başka sevgili bulmaya kalkan değildir.

                Güzel şeyler okumak, güzel şeyler duymak istiyor insan. Nedense şiirlerdeki güzelliği kolayca bulup çıkaramıyorum. Zorluyorum kendimi. Sesimi biraz buğulandırarak okumaya çalışıyorum günümüzün vezinsiz aşk şiirlerini ama yine de olmuyor. Ben aşkla veznin ahenkli birlikteliğini duymak istiyorum. Divan şiiri bir yere kadar kafi geliyor bu manada ama bir yerden sonra gözlerim farklılık arıyor. Mesela Ahmet Kutsi Tecer’in “Bir kız kı ay ondan beyaz değildir” mısraına tutuluyorum. Kıskançlık hissini ise divan şiirlerinden daha iyi anlattığına kanaat getirdiğim Faruk Nafiz’in kitabını açasım geliyor.

                Bende söylenecek söz çok da yazmak kolay değil. El-kıssa siz benim ahenk sahibi aşk şiirlerine hasret olduğumu bilin. Aklınıza gelirse öyle bir kitap da bana tavsiye etmekten çekinmeyin. Zira şu günlerde Antalya’nın kitapçılarında hakiki eserlere rast gelmesi için insanda şans olması gerekiyor.

Onur BÜLBÜL

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s