Baharın Keyfi

              Baharın keyifini çıkarabilseydik keşke. Ama öyle parklarda dolaşmakla çıkarılmaz ki baharın keyfi. Evvela bahçe olacak. Bir sabah vakti güneşin doğuşunu oradan seyredeceksiniz.Etrafınızdaki renk renk sümbüllerin kokusunu bâd-ı sabâ her tarafınıza bulaştıracak. Yarinize sarılıp o büyük kandilin gök kubbede yükselişini seyrederken bir yandan buz gibi şerbetinizi yudumlayacaksınız. Şerbet sevmez misiniz? O zaman size taze elden taze pişmiş taze kahve tavsiye ederim. Kahvenizi yudumlarken zarafet timsali lalelerin arasına sevgilinizle bağdaş kurup oturacak ve birbirinize gazeller okuyacak, methiyeler düzeceksiniz. Aman efendim sakın korkmayın çimlere basmaktan. Onlara basacaksınız, üstlerine oturacaksınız ki tabiatı hissedebilesiniz.

                Yalnız dikkat edin hava yavaş yavaş ısınıyor olabilir. Güllerle çevrili çardağınıza geçme vakti gelmiştir. Selsebillerin sesleri eşliğinde yarinize

                Güllü dîbâ giydin ammâ korkarım âzâr eder
                Nâzeninim sâye-i gül-i har-ı dîbâ seni

beytini okuyabilirsiniz. Siz beytinizi gazele çevirirken hânende ve sâzendeler teşrif buyuracaklar. En sevdiğiniz şarkıları dinleyeceksiniz. Tambur taksime başladığında ise heyete çaktırmadan sevdiğinize buse kondurursunuz belki. Belki de o, can behşeden dudaklarıyla sizi yakıverir. Nitekim ne demiş Ahmet Haşim: “Yarin dudağından getirilmiş bir katre alevdir bu karanfil.”. Siz o karanfille yanarken heyet peşreve başlar ve saatler ilerler. Akşam olur. Çerağlar yakılır. Taam (yemek) vakti gelmiştir. Leziz akşam yemeğini yine selsebilin su sesleri ve ud taksimiyle yedikten sonra sıra gelir kahveye ama bu defa kıyıya inilir. Ay doğmuştur. Siz yanınızdaki için “Bir kız ki ay ondan beyaz değildir”mısraını düşünürken emrinize amade kayık sahile yanaşmış, sizi mehtaba götürmek için bekliyordur. Heyetle beraber mehtaba açılıp şarkı ve gazellerle etrafı yakarsınız. Denizin serin havasından üşümeye başladığınızda ise zaten kayık sizi tekrar kıyıya getirmiştir. Çerağlar yanan, tütsülerin hoş kokularıyla kaplı odanıza çıkarken güzel gün için şükredersiniz Rabbinize. Sonra helalinizle gündüzki kaçamak buselerin ötesine geçmenin arzusuyla kapatırsınız kapınızı. Ondan sonrası artık mahremdir. Yazılmaz buralarda.

                İşte bahar keyfi budur. Kısa süren bu mevsimin kıymetini bilmek, burada tasvir edilen şekilde olmasa da eldeki imkanlar dahilinde keyfini çıkarmak gerekir. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s