Unuttunuz Herhalde Atatürk Milliyetçiliğini

Kim bilir kaç yaşındadır Cüneyt Arcayürek. Cumhuriyet gazetesinin tecrübeli köşe yazarı en azından benim yaşımda birinden tenkit duymayacak kadar yaşlıdır. Lakin tutamadım işte kendimi. Bir süre sabrettim ama olmadı, aldım elime kalemi.

Tarih 4 Nisan 2012 Çarşamba. Nesl-i Şah Sultan Hanım Efendi yenice Hakk’ın rahmetine kavuşmuşlardı. Ortalıkta onunla alakalı yazılar sıkça görülüyordu. 4 Nisan’da Cüneyt Bey de bu mevzu hakkında birkaç şey kaleme almış. Hepsini burada tekrar zikredecek değilim ama kendini çelişkiye götüren şu kısmı almadan olmayacak:

(Rahmi Turan hakkında) “Türk ulusunu yüzyıllarca yöneten 36 Osmanlı padişahını doğuran anaların yabancı kökenli olduğunu gözler önüne serdi.”

 Laik cumhuriyetin savunucusu(!), Atatürk ilkelerini hayat ilkesi kabul etmiş birinden bu satırları okumak hayli tuhaf. Çünkü bildiğim kadarıyla Atatürk milliyetçiliği ırkçılığı ihtiva etmez. Yani etnik milliyetçilik değildir. “Türkçe konuşan, Türk vatanına bağlı ve kendine Türk diyen herkes Türktür” der Atatürk milliyetçiliği. Fakat tecrübeli gazetecimiz öyle görünüyor ki Atatürk milliyetçiliğini pek beğenmemiş. Zira onu beğenip kabul etse nefret ettiği Osmanlı padişahlarına böyle ithamlarda bulunamayacak ve anneleri yabancı diye tahkir edemeyecek.

Bırakınız efendim Osmanlı padişahlarının anneleriyle uğraşmayı. O annelerin milliyeti neden bu kadar alakadar ediyor sizi? Doğurdukları evlatlar altı yüz sene bu millete, bu dine sadakatle hizmet etmediler mi? Ettiler. Hanelerinde Türkçe konuşup yazmadılar mı? Konuştular, yazdılar. Daha neyin derdindesiniz? Şimdi 2012 senesinde bir erkek vatandaşımız gitse yabancıyla izdivaç yapsa. Çocuklarının annesi yabancı diye o çocuğu Türk milletini idareye layık görmeyecek misiniz? Görmeyecek iseniz sizi anlarım. “Tutarlılığınızı” ispat etmiş olursunuz. Lakin şu halde Atatürk milliyetçiliğini reddedip  ırka dayanan faşist bir milliyetçiliğe sahip çıkıyorsunuz ki bu, laik cumhuriyete taban tabana zıttır.

Lafı uzatmanın manası yok. Osmanlı’ya laf etmek denildiğinde kendi ilkelerinden vazgeçenden korkacaksınız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s