Feysbuk’ta Türkçeciler

Lisanımız üzerine yapılan münazaralar ve münakaşalar görülmez oldu. Edebiyat çevrelerinden bile maşallah lisan haricinde her şey mübahese ediliyor (tartışılıyor).

Mevcut boşluk lisan gibi önemli bir sahada önüne gelenin konuşmasına sebep oluyor. Feysbuk’ta çok sayıda Türkçe ile alakalı sayfa var. Lakin hiçbiri güzel lisanımız için kafi değil. Hem lisanımız, bu gibi başı bozukların keyfine göre teşkil edilmesine müsaade edilemeyecek kadar kıymetli.

Feysbuk’ta Türkçe ile alakalı sayfalardan en büyüğü 19.909 beğeneni ile “Türkçenin Diriliş Hareketi” sayfası. Bu sayfada hakim zihniyet o kadar bağnaz ki sayfa bile demiyorlar. “Bet” diyorlar. Harf demiyorlar. “Damga” diyorlar. Yani iyice zıvanadan çıkmışlar. Ben birkaç defa Türkçenin böyle kurtarılamayacağını, garp lisanlarından gelen kelimelere mani olmanın yolunun gayr-i muayyen (belirsiz) kaidelerle (kurallarla) kelime türetmek değil, Arapça ve Farsça kökenli karşılıkların kullanılmasının lazım geldiğini izah etmeye çalıştım ama “burası özgür bir bet” deseler de beni sayfadan atıp engellediler.

Adamlar Fuzuli’nin Türkçe yazmadığını iddia edebilecek kadar hakikatlerden uzaklar. Bilmiyolar ki hayal ettikleri Türkçe her yerde hakim olduğunda ensalimiz (nesillerimiz) bizlerin bile yazdığını okuyamacaklar. Aynen şimdiki neslin Mehmet Akif’i dahi lugat kullanmadan okuyamadıkları gibi.

                O sebeple böyle çabalar ancak zarardır. Öztürkçe tabir ettikleri suni lisan bir kenara bırakılmalı ve mümkün olduğunca eski Türkçeye dönülmelidir. Bu noktada da şöyle sual edilir: “Ne kadar eski Türkçe?”. Günlük kullanımda 18. Asrında Türkçesine, ilim sahasında ve mekteplerde ise 16,17. asrın Türkçesine kadar gidilmelidir. Ancak o zaman edebiyatımız hak ettiği itibarına kavuşur.

Mesele, medeniyet meselesidir. Biz medeniyat, sanat fakiri Orta Asya çöllerinden geleli çok oluyor. O defter kapandı. Yerine “Medeniyyet-i İslamiyye-i Aliyye”, yüksek İslam medeniyeti defterini açtık. Asırlar sonra onu kapatıp bozkırlara geri dönemeyiz.Defter kapanmadıysa kapatılsın. Kapatılsın ki medeniyetimizin ve lisanımızın itibarı iade edilsin. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s