Kitap Meraklısının Rafından / Türkçe – Osmanlı Türkçesi Sözlüğü

Yıllardır ihtiyacını hissettiğim, aradığım bu çalışmayı kitap rafları arasında tesadüfen buldum. Elime aldığımdaki şaşkınlığımı ve heyecanımı tasvir edecek kelimeleri bulamıyorum.

Lugatın ismine dikkat ederseniz bu sıradan bir lugat değil. Her tarafta çeşit çeşit Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine lugat varken tersi yoktu. İşte bu çalışma bir ilktir. Eksikleri vardır ama mühimdir. Güzel lisanımızı lisan inkılabının kazazedesi olmaktan kurtaracak ve itibarını geri kazanmasına vesile olacak çalışmadır.

Lugatı kullanırken her karşılığı hemen kullanmaya başlamak çok doğru olmayacaktır. Zira Osmanlı Türkçesinde iki üç kelimenin ayrı ayrı manalarını tek kelimede toplamak gibi bir hata yaptık. O sebeple karşılıklardan hangisinin sizin kast ettiğiniz manada olduğunu anlamak için Osmanlı Türkçesinden günümüz Türkçesine olan bir lugattan da faydalanmanız yerinde olacaktır.

Türkçemizi halâs etmemize (kurtarmamıza) vesile olacak olan bu çalışma sebebiyle Prof. Dr. Mehmet Kanar’ı tebrik ediyorum. Lugati her Türkçe-pervere tavsiye ediyorum.

http://www.idefix.com/Kitap/tanim.asp?sid=GPXOGYNH3O4OMR7XY7RF&searchstring=mehmet%20kanar

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s