Carmina Burana

Müziğin insanın ruh haline tesiri uzun yıllardır bilinen bir hakikat. İnsanoğlu birçok satıhta (alanda) müzikten bu cihetten (yönden) faydalanmış. Bilhassa cesaret vermek gayesiyle en görkemli sesleri, kahramanca melodileri savaş meydanlarında icra etmiş.

Ülkemde birer savaş meydanına dönen açık oturumların tanıtımlarında da bu tip melodiler sık sık tercih edilir. Zamanımızda o kadar olmasa da benim çocukluğumda en çok Carl Orff’un Carmina Burana eserinin ilk parçası olan O Fortuna vaz geçilmezdi.

Uzun zaman bu mükemmel eseri açık oturum başlangıçlarında hayran hayran dinledim. Lakin tadımlık müzik ziyafeti yetmemeye başladı. Ben de biricik bilgi kaynağım, sevgili valideme şaheserden sual ettim. Zat-ı şahaneleri eseri biliyordu fakat ismini bilmiyordu. Bir arkadaşına danıştı. Sağ olsun arkadaşı da beni Carl Orff ile tanıştırdı. Evine davet etti ve uzun uzun dinledik. Bu müzik şölenini bana verdiği sididen(cd’den) tekrar etmek uzun müddet yetti.

Yıllar ilerleyip de edebiyata olan alakam arttıkça dinlediklerimi anlamak, söyleyebilmek ihtiyacı hasıl oldu. Bu ihtiyacı en yoğun şekilde Carmina Burana’ya karşı hissettim. Derhal internete girdim ve uzunca bir aramadan sonra eserin güftesine (sözlerine) ulaştım. Yazıcıdan çıkarttım. Artık sözlerini her daim çantamda taşıyordum. O Fortuna parçasını ise gömlek cebimden eksik etmiyor, her fırsatta okuyordum. Latincenin zarafetinin  farkına da bu vesile ile vardım. İşte lisede hazırlık sınıfını eseri özümsemekle geçirdim.

Şimdilerde hala zaman zaman evde yeri göğü inleterek dinlerim. Komşularım bana kızmasınlar lütfen. Ara sıra böyle müzik dinlemeyi onlara da tavsiye ederim. Sırf onlara değil herkese tavsiye ederim. İnsan, koronun “O Fortuna!” şeklindeki feryadını duyunca kendine geliyor.

3 Nisan 2012 tarihindeki muhteşem konseri zikretmeden yazıma nokta koymak istemem. Antalya Devlet Opera ve Balesi orkestrasının Haşim İşcan Kültür Merkezi’ndeki icraı fevkalade idi. Böyle konserleri kaçırmamak lazım.

Vesselam…

Not: Carmina Burana ile alakalı daha akademik bilgiler için Vikipedi iyi bir kaynak. İngilizcesinin daha geniş olduğu da aklınızda bulunsun.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s