Dil Kimin Umurunda?

Türk edebiyatının iftihar kaynağı, yurt içinde ve bilhassa yurt dışında edebiyat çevrelerinin göz bebeği, benzersiz üslup sahibesi ve mana cihetinden pek zengin kitapların müellifesi Elif Şafak’ı (yabancılar bizim ş harfini bilmez diye tıpkı kendisi gibi bir de Shafak diye yazalım) tweeterdan takip etmesem olur mu? Olmaz tabii. Her an onun inciler saçan kalemini(!) böylesine yakından takip etme fırsatını tepmek hangi akla hizmettir?

Kitap listelerinde aylarca boy gösteren yazarımızın Türk edebiyatı tarihine gireceğine şüphem yok. Hatta nedense edebiyat tarihçilerinin onun ismini diğer Cumhuriyet dönemi sanatkarları arasında zikredip geçeceklerine de inanmıyorum. O bu hususi alakayı fazlasıyla hak etmiyor mu?

Ediyor mu, etmiyor mu? Buna siz karar verin. Nasıl mı karar vereceksiniz? Evvela şu çok satan kitaplarından bir tanesini sindire sindire, ağır ağır okuyacaksınız. Öyle aceleye gelecek kitaplar değil bunlar efendim. Sonra tweeterdan takipçisi olacaksınız. Orada onun ilk önce İngilizce ardından Türkçe tweetlerini okuyacaksınız. Aman sakın Türkçelerindeki anlatım bozuklukları, Türkçenin yapısına aykırı cümleler sizi yanlış yönlendirmesin. Türk edebiyatının iftihar kaynağı bu hanımın Türkçeyi kullanamaması, kitaplarını dahi Türkçe yazamaması buna karşılık kendini daha rahat ifade edebildiği İngilizceyi tercih etmesi şaşılacak şey midir? Hem onun mana zengini(!) kitaplarının uzun uzun tefsir edilmesi lazım gelirken siz kalkmış bu güzide yazarın dil zihniyeti ile alakalı lakırdı ediyorsunuz. Büyük gaflet içindesiniz efendim. Öyle görünüyor ki siz edebiyattan anlamıyorsunuz. (!)

Türk edebiyatına saygınız, sevginiz var ise Türk dilinin itibarını korumak gibi bir telaşın içine neden giriyorsunuz? Kendinizi o bohem duygusal karmaşanın içine ve kendini bulma serüveninin göbeğine bırakınız.

Bunu yapmaz da hâlâ Türk dili için endişelenip “Dönemin en çok okunan yazarının dili nasıl böyle olur, Türkçeyi kullanamayan Türk edebiyatçısı nasıl olur?” diye feryat ediyorsanız -bana kırılmayınız ama- vaktinizi boşa harcıyorsunuz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s