Kitap Meraklısının Rafından / Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk

 

İskender Pala’yı çok satanlar listesinde hangimiz görmedi ki? Bilhassa son dört beş aydır son romanı “Od” çok satanlar raflarını süslüyor. Tıpkı bundan evvelki “Şah Sultan” ve “Katre-i Matem” romanları gibi. Ne var ki İskender Pala’nın edebi denebilecek, şaheserler listesinde alınabilecek romanı olan Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk bu listelerde hiç görülemedi. Bunun sebebini İskender Bey’in mezkur romanı yazdığında henüz bu kadar tanınmaması olarak görmek mümkün.

Birçok deneme kitabına rağmen az sayıda romanı olan yazar bu şaheserini neşrettiğinde (yayımladığında) henüz “İki Darbe Arasında” gibi açık oturumlarda boy göstermesine vesile olacak kitabını yazmamıştı. O kitaptan sonra iyice tanınan Pala’nın romanları çok satmaya başladı. Öyle ki her yeni kitabı edebî açıdan kıymet kaybetse de satış açısından azımsanmayacak başarılara imza attı. Ama bu alakayı hak eden kitapları acaba onlar mıydı yoksa Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk mıydı?

Ben burada tenkit (eleştiri) yazacak değilim. Zaten münekkit (eleştirmen) de değilim. Size sadece kitabın konusu ile alakalı bilgi alabileceğiniz adresleri vereceğim. Lakin ondan önce söylemeden geçemeyeceğim birkaç şey var ki kulağınıza küpe olsun:

  • Okumaya hızlı başlamayın. İlk kısımlarında anlamadığınız en ufak ayrıntı bırakmayın.
  • İlk bölümlerin kendi arasında bağa sahip olmaması size kitabı bıraktırtmasın. Pire için yorgan yakmış olursunuz. Sabredin, okuyun.
  • Okumaya uzun aralar vermeyin. Konudan kopmanız kitaptan kopmanız demek olacak.

Bütün bu tavsiyelerden sonra şunu da ilave etmem lazım geliyor ki aşka bakışınızın bu kitabın sonunda değişmiş olması muhtemeldir. Değişmedi ise bunun iki sebebi olabilir: Ya zaten kitaba paralel bir aşk zihniyetine sahipsiniz ya da aşka ruhen çok uzaksınız.

***

Kapı yayınlarından neşrolunan kitabın idefix satış sayfasından tanıtımına ulaşabilirsiniz. Kitabı sahafta 5-6 liraya bulamazsanız başvurabileceğiniz bir adres olarak idefix düşünülebilir. Link şöyle:

http://www.idefix.com/Kitap/tanim.asp?sid=XL42GDQ9W0DU1YQY8I0U

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s